6 Maj 2019

Kandydat socjaldemokratów Stewo Pendarowski
 
Kandydat socjaldemokratów Stewo Pendarowski zwyciężył w wyborach prezydenckich w Macedonii Północnej – ogłosił premier kraju Zoran Zaew. Wybory głowy państwa odbyły się w niedzielę.

Prawo wyborcze posiada ponad 1,8 mln obywateli, którzy głosowali w 3 tys. 512 lokalach wyborczych. W sobotę odbyło się wcześniejsze głosowanie w przedstawicielstwach dyplomatycznych kraju za granicą.

„Od dzisiaj nic już nie jest takie, jak wcześniej, nikt nie stanie już na drodze postępu i perspektyw. Po podliczeniu 96,5% kart wyborczych Stewo Pendarowski zdobył ponad 423 tys. głosów, a Gordana Siłjanowska-Dawkowa ponad 368 tys.” – powiedział Zaew w sztabie wyborczym. Jak dodał, Skopie na czele z nowym przywódcą państwa wstąpi niebawem do NATO i zacznie negocjacje ws. wejścia do Unii Europejskiej.

Stewo Pendarowski urodził się w 1963 roku w Skopje. Zakończył wydział prawa, napisał pracę doktorską z zakresu polityki zagranicznej UE wobec małych państw. Przez kilka lat był kierownikiem jednego z wydziałów MSW i doradcą dwóch prezydentów kraju ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej.

W 2014 roku kandydował z ramienia Socjaldemokratycznego Związku Macedonii na stanowisko głowy państwa i zajął drugie miejsce. W ostatnim czasie był koordynatorem ds. integracji w NATO.

Są to pierwsze powszechne wybory prezydenckie po tym, jak była jugosłowiańska republika w lutym oficjalnie zmieniła nazwę na Macedonię Północną

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019050610347060-Macedonia-Polnocna-Stewo-Pendarowski-wygrywa-wybory-prezydenckie-Sputnik-Polska/

———————————————-