16 Maj 2019

Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą, że instalacje państwowej firmy naftowej Saudi Aramco zostały zaatakowane przez drony. To kolejne oskarżenia o sabotaż kierowane przez Saudyjczyków.

Saudyjski minister energii Chalid al-Falih powiedział, że jeden z ropociągów na terytorium Arabii Saudyjskiej został zaatakowany przez dwa wybuchowe drony. Ich celem były dwie przepompownie polożone w miejscowościach Afifi i Dawadmi. Al-Falih nazwał sabotaż „aktem terroryzmu”. Jak powiedział Saudyjczyk atak „był wymierzony nie tylko w Królestwo [Arabii Saudyjskiej] ale też bezpieczeństwo dostaw ropy dla świata i globalnej gospodarki” – jak cytuje portal gazety „Gulf News”. Zniszczenia miały być na tyle poważne, że Saudi Aramco wstrzymało pompowanie ropy przez rurociąg, który transportuje surowiec z pól naftowych na wschodzie Arabii Saudyjskiej do portu Jabu na jej zachodnim wybrzeżu.

Giełdy zareagowały na komunikat al-Faliha. Na giełdzie w Londynie baryłka ropy Brent podrożała o 1,3% do wartości 71,15 dolarów. Na giełdzie w Nowym Jorku cena baryłki ropy WTI także wzrosła – 1,05% do wartości 61,68 dolarów.

Saudyjski minister przedstawiając informację o sabotażu użył jej dla uzasadnieniuzbrojnej interewencji swojego państwa w sąsiednim Jemenie. Kontrolujących stolicę tego państwa Huthich – szyickie ugrupowanie polityczno-militarne, al-Falih określił jako „twór terrorystyczny” wspierany przez Iran. Portal „Gulf News” twierdzi, że Huthi podali wcześniej inforamcję, że przeprowadzili atak z użyciem dronów na terytorium Arabii Saudyjskiej nie konkretyzując miejsca uderzenia. Podkreślił również, że zaatakowany rurociąg jest niezbędny dla ominięcia ewentualnej blokady Cieśniny Ormuzd łączącej Zatokę Perską z otwartym oceanem. Irańczycy zapowiedzieli taką blokadę w przypadku podjęcia agresywnych działań przez USA. „New York Times” twierdzi, że władze USA szykują sie do wysłania na Bliski Wschód 120 tys. żołnierzy.

W poniedziałek al-Falih twierdził, że dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas „ataku sabotażowego” u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

gulfnews.com/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/arabia-saudyjska-oskarza-sprzymierzencow-iranczykow-o-kolejny-sabotaz/

—————————————–