16 Maj 2019

Idlib, Syria
ONZ ocenia gotowość do reakcji na pogorszenie się sytuacji w syryjskim Idlibie, jednak ma nadzieję na pozytywny rozwój wydarzeń – powiedziała na czwartkowym briefingu prasowym koordynatorka ONZ do spraw pomocy humanitarnej Najat Rochdi.

„Czy spodziewamy się krwawej rzezi w Idlibie? Mam nadzieję, że nie. Ale mogę Państwu powiedzieć, że koledzy ponownie oceniają gotowość (do reakcji  – red.). Przygotowujemy się na na najgorszy scenariusz, licząc na najlepszy” – powiedziała.

Jak podkreśliła Rochdi, ONZ omawia jednocześnie z Rosją, Turcją i USA gotowość do ponownego potwierdzenia przez kraje, że popierają memorandum ws. deeskalacji w rejonie Idlibu.

„Będzie to rzeczywiście katastrofa i tragedia, sytuacja się pogarsza. Nie tylko z punktu widzenia wpływu na ludność cywilną, ale z punktu widzenia dynamiki w regionie” – dodała.

Zobacz też: Moskwa nie spieszy się z atakiem na Idlib z powodu ludności cywilnej i Turcji

W ubiegłym tygodniu terroryści zwiększyli liczbę ostrzałów miejscowości na północy prowincji Hama, w Aleppo i górzystej Latakii. Oddziały dżihadystów podejmują nieudane próby atakowania pozycji syryjskiej armii.

Wojska rządowe i Siły Powietrzne Syrii zwiększyły z kolei intensywność ataków na pozycje terrorystów w Idlibie. Bombardowane są magazyny, pozycje ogniowe i punkty obserwacyjne ugrupowania terrorystycznego Dżabhat an Nusra.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019051610403875-wojna-w-syrii-onz-szykuje-sie-na-najgorszy-scenariusz/
—————————————————–