17 Maj 2019

 

Północnokoreańskie władze zwróciły się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie należącego do tego kraju statku transportowego „Wise Honest”, przejętego przez Stany Zjednoczone w związku z naruszaniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.

– Ten akt wywłaszczenia jednoznacznie pokazuje, że Stany Zjednoczone są państwem bandyckim, które za nic ma prawo międzynarodowe – oświadczył ambasador Korei Północnej przy ONZ Kim Song w datowanym na piątek liście do szefa ONZ.

Dyplomata apeluje do Antonio Guterresa o „bezzwłoczne podjęcie działań” w tej sprawie. Jak podkreślił, przejęcie północnokoreańskiego transportowca przez USA narusza suwerenność KRLD oraz zasady samej ONZ.

Treść listu opublikowała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

9 maja amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że USA przejęły duży północnokoreański statek handlowy „Wise Honest”, który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.

Kontenerowiec, który został zatrzymany w kwietniu 2018 roku w Indonezji, z załogą liczącą 24 osoby, został skonfiskowany przez USA i zbliża się obecnie do ich wód terytorialnych.

—————————————————

Komentarz:

Marian Kudzia

Klasyczny akt piractwa morskiego… 

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019051810413805-korea-polnocna-onz-statek-wise-honest-usa-sputnik/

————————————————-

To nie tylko klasyczny akt piractwa morskiego – to jest międzynarodowy bandytyzm uprawiany przez władze waszyngtońskie – jak to określiły władze Korei Północnej nazywając USA: państwem bandyckim