31 Maj 2019

Akcja zwolenników Juliana Assange’a w Londynie
 
 

Brytyjskie władze poddają założyciela Wikileaks Juliana Assange’a torturom psychologicznym, oświadczył specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur i złego traktowania Nils Melzer.

Wcześniej informowano, że Assange w związku ze stanem zdrowia został przeniesiony do działu medycznego więzienia Belmarsh.

„U Assange’a można zaobserwować wszystkie symptomy długotrwałego cierpienia z powodu tortur psychologicznych, w tym stresu, przewlekłego lęku i wyraźnej traumy psychicznej. Wyczerpujące dowody można zobaczyć gołym okiem. Assange przez kilka lat celowo był poddawany okrutnemu, nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu, którego nagromadzony efekt może być utożsamiany z psychologicznymi torturami” – cytuje gazeta Times słowa eksperta, który odwiedził Assange’a w więzieniu.

Assange, oskarżony w Szwecji w 2010 roku o [rzekome – ad] molestowanie seksualne, ukrywał się od czerwca 2012 roku w Ambasadzie Ekwadoru, obawiając się ekstradycji do skandynawskiego kraju. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania, wydanego przez Szwecję i USA. 

Sąd w Londynie uznał go winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał go na 11 miesięcy więzienia. Przesłuchania w sprawie ekstradycji rozpoczęły się 2 maja.

Teraz sąd oczekuje od Stanów Zjednoczonych pełnego pakietu dokumentów, które pozwoliłyby zdecydować, czy zezwolić na wydanie pozwanego w Stanach Zjednoczonych.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019053110481589-sputnik-assange-jest-poddawany-torturom-psychologicznym-w-wielkiej-brytanii/

————————————————-