3 Czerwiec 2019 

Strach i chaos w Nigerii. Rozbrojona ludność, bezkarni bandyci
Fot. by Mtande (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
 

Nie możemy udawać, że wszystko jest dobrze, kiedy ludzie chodzą po ulicach z lękiem w sercu – powiedział kardynał John Onaiyekan. Hierarcha zaapelował do rządu Nigerii o adekwatną interwencję wobec wciąż pogarszającej się sytuacji w kraju.

Arcybiskup stołecznej Abudży zaznaczył, że pasterze Fulani mordują i sieją strach wśród chrześcijańskiego społeczeństwa, przy milczącej postawie władz. Z lokalnych świadectw wynika, że terroryści są uzbrojeni w nowoczesną broń automatyczną i działają w sposób przeszkolony i zorganizowany. Budzi to wiele wątpliwości, co do ich jedynie pasterskiego pochodzenia.

– Nigeryjczycy są praktycznie na łasce tych bandytów – podkreśla kard. Onaiyekan. – W przeszłości mieliśmy naszą tradycyjną kulturę, gdzie każdy zdrowy mężczyzna miał przy sobie kordelas, łuk i strzały, aby się bronić. Teraz rozbroiliśmy się, aby siły bezpieczeństwa mogły nas bronić, ale te nie są do tego zdolne. Jedyne osoby, które noszą broń, to przestępcy – wskazuje nigeryjski purpurat. Tylko rząd i bogaci ludzie otaczają się agencjami ochroniarskimi, biedni pozostawieni są na pastwę losu.

Niestety coraz więcej przybywa osób biednych, bezbronnych i żyjących w beznadziei. Metropolita Abudży wskazuje na powiększającą się przepaść ekonomiczną pomiędzy bogatymi a biednymi. W kraju wydaje się być wdrażana polityka polaryzacji i podziału społeczeństwa ze względów etnicznych, religijnych i teraz także ekonomicznych. – Skutkuje to tym, że oddajemy się ryzykownej zabawie tańczenia na krawędzi chaosu – powiedział kard. Onaiyekan.

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

Za: https://www.pch24.pl/strach-i-chaos-w-nigerii–rozbrojona-ludnosc–bezkarni-bandyci,68685,i.html

—————————————————————————