9 Czerwiec 2019 

Flagi oraz hasła wywieszone na oknie kawiarni w Saint-Nicolas /Fot. Twitter/@LBCAbe

Flagi oraz hasła wywieszone na oknie kawiarni w Saint-Nicolas /Fot. Twitter/@LBCAbe

W 2014 roku w belgijskiej miejscowości Saint-Nicolas w prowincji Liege właściciel kawiarni wywiesił przekreśloną czerwonymi liniami flagę Izraela oraz hasła w dwóch językach, które informowały, że wpuszcza psy, ale nie Żydów. Społeczność żydowska w Belgii była oburzona i złożyła zawiadomienie do prokuratury. Ta ogłosiła swoją decyzję.

Czyn Turka mieszkającego i prowadzącego biznes w Belgii wzbudził falę protestów, do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Został mu postawiony zarzut dyskryminacji i przypisano mu antysemicki charakter sprawy.

Po pięciu latach prokuratura zdecydowała o umorzeniu postępowania. – Sprawa została zamknięta, nic więcej nie mam do powiedzenia w tej sprawie – oznajmiła Catherine Collignon, rzecznik prokuratury w Liege.

– Czekaliśmy cierpliwie na konsekwencje karne tego czynu, byliśmy zaskoczeni tak powolnym działaniem wymiaru sprawiedliwości. Po tej decyzji jesteśmy wręcz przerażeni – skomentował Joel Rubinfeld, jeden z członków żydowskiej diaspory w Belgii.

W 2014 roku właściciel kawiarni wywiesił flagę Palestyny oraz przekreśloną czerwonymi liniami flagę Izraela. Na wejściu widniał również napis po francusku „Wpuszczamy psy, ale nie syjonistów” oraz po turecku „Wpuszczamy psy, ale nie Żydów”.

Hasła wzorowane były na plakatach rozpowszechnianych w nazistowskich Niemczech podczas II wojny światowej – „Betreten für Hunden and Juden verboten”, co oznacza zakaz wejścia dla psów i Żydów.

Prokuratura w Liege zdecydowała, że nie pociągnie właściciela kawiarni do odpowiedzialności karnej.

Źródło: dhnet.be/nczas.com

Za: https://wolnosc24.pl/2019/06/09/wywiesil-transparent-wpuszczamy-psy-ale-nie-zydow-prokuratura-podjela-decyzje-w-glosnej-sprawie/

——————————————————