12 Czerwiec 2019

Indianie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Indianie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Indiański szczep Shinnecock spokrewniony z plemieniem Delaware wystąpił do sądu żądając od stanu Nowy Jork zwrotu zagrabionych im terenów oraz 1,7 mld dolarów za bezprawne przejęcie ich ziemi na wyspie Long Island. „To nasza ziemia. Nasz naród żył tutaj od tysięcy lat. Wypłata zadośćuczynienia jest jak najbardziej usprawiedliwiona” – mówi wódz Charles Smith. 

Gdy w 1626 r. Delawarowie zgodzili się na wybudowanie na wyspie Mannahatta holenderskiej faktorii kupieckiej, Holendrzy uznali to za sprzedaż wyspy, a Delawarowie zostali zmuszeni do jej opuszczenia i zamieszkania w rezerwacie w Oklahomie. Natomiast na wyspie Long Island, na której położona jest większa część Nowego Jorku, przetrwały dwa indiańskie szczepy spokrewnione z plemieniem Delawarów: Shinnecock i Poospatuck. Shinnecock, mieszkający na atrakcyjnych terenach we wschodniej części wyspy, zostali z nich wyrzuceni na podstawie sfałszowanych umów sprzedaży ziemi. Teraz żądają zwrotu zagrabionych terenów i wypłaty odszkodowania.

Jakie szanse na wygranie sprawy mają Shinnecock? Okazuje się, że dość duże, ponieważ mają poparcie części amerykańskiego biznesu, który chciałby na terenach odzyskanych przez Indian założyć kasyna. W świetle amerykańskiego prawa kasyna nie są zakazane na terenie indiańskich rezerwatów.

Mój komentarz: Warto śledzić tę sprawę, żeby przekonać się jak amerykański sąd podejdzie do kwestii mienia ukradzionego Indianom na podstawie sfałszowanych umów. Kongres i Prezydent USA postanowili zaangażować się w popieranie bezprawnych roszczeń żydowskich wobec Polski. Dobrze byłoby, żeby zamiast wściubiać nos w cudze proso, zajęli się własnym podwórkiem i uporządkowali kwestię nielegalnego przejmowania ziemi należącej do Indian. Ciekawe, jak zareagowałyby władze Stanów Zjednoczonych, gdyby polski Sejm przyjął ustawę nakazującą rządowi RP ocenę postępów czynionych przez USA w tym zakresie. Można by ją nazwać „Justice for Indians”. Ładnie brzmi, prawda?

Źródło informacji: nczas.pl za „Świat Wiedzy” 

Przeczytaj też:

—————————————————