13 Czerwiec 2019

Atak na tankowce z ropą w Zatoce Omańskiej. Jeden zatonął 

Jeden z dwóch zaatakowanych w Zatoce Omańskiej tankowców Front Altair zatonął – przekazuje libańska stacja Al-Mayadeen, powołując się na źródła.

„Sprawdzone źródła potwierdziły dla Al-Mayadeen, że tankowiec naftowy Front Altair zatonął w Zatoce Omańskiej” – głosi komunikat agencji.

Wcześniej irańskie i arabskie media poinformowały, że w Zatoce Omańskiej doszło do dwóch eksplozji i dokonano napadu na dwa tankowce naftowe.

Tajwańska państwowa firma energetyczna CPC przekazała, że w czarterowany przez nią tankowiec Front Altair, który przewoził paliwo z Bliskiego Wschodu, „prawdopodobnie trafiła torpeda” – donosi agencja Reuters, powołując się na przedstawicieli firmy.

Jak powiedział jeden z kierowników firmy Wu I-Fang, do incydentu ze zbiornikowcem Front Altair, który przewoził 75 tys. ton ligroiny, doszło ok. godz. 4.00 czasu GMT (7 rano czasu moskiewskiego) w czwartek. Wszyscy członkowie załogi zostali uratowani – dodał.

Jak zaznaczyła agencja, powołując się na dane firmy Refinitiv Eikon, po raz ostatni, kiedy znana była lokalizacja jednostki, znajdowała się ona niedaleko wybrzeży Iranu w Zatoce Omańskiej. Według danych koncernu tankowiec dokonał załadunku w mieście Ruwais w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wcześniej organizacja „Morskie Operacje Handlowe Wielkiej Brytanii (UKMTO) poinformowała, że Wielka Brytania i jej partnerzy badają incydent w Zatoce Omańskiej po informacji mediów o napadzie na tankowce. Pod wiadomością na jej portalu znajduje się mapa z przypuszczalnym miejscem zdarzenia w Zatoce Omańskiej.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019061310548967-Atak-na-tankowce-z-ropa-w-Zatoce-Omaskiej-Jeden-zatonal-sputnik/

————————————————

Amerykanie oskarżają Iran o atak na tankowce w Zatoce Omańskiej?

Po incydencie z udziałem tankowców w Zatoce Omańskiej każdy zadaje sobie pytanie, jaka będzie reakcja Stanów Zjednoczonych i jakie międzynarodowe skutki za sobą pociągnie – oświadczył szef komisji międzynarodowej Rady Federacji Konstantin Kosaczew.

Według słów polityka oskarżenia pod adresem Teheranu mogą nastąpić bardzo szybko.

„W związku z bardzo niebezpiecznym incydentem w Zatoce Omańskiej – atakami na dwa tankowce – wszyscy oczywiście zadają sobie pytanie, jakie międzynarodowe skutki może pociągnąć za sobą ten epizod? I jaka będzie reakcja Stanów Zjednoczonych… Można się spodziewać, że i tym razem Teheran nie będzie musiał długo czekać na oskarżenia” – napisał Kosaczew na swojej stronie na Facebooku.

Rosyjski polityk zauważył, że szef MSZ Iranu zwrócił uwagę na „zdumiewający zbieg okoliczności”: incydent w zatoce pokrył się z wizytą w Iranie premiera Japonii Shinzo Abe. Dlatego niepokój budzą nie tylko wydarzenia, ale też działania, które są ich następstwem – powiedział szef komisji międzynarodowej Rady Federacji.

„Jeśli uda się uniknąć eskalacji napięcia w regionie, można będzie mówić o tym, że prowokacje nie osiągnęły zamierzonego celu, a ich powtórka jest mniej prawdopodobna. A jeśli nastąpią groźby USA pod adresem Iranu, przekute w czyny (sankcje, umocnienie obecności wojskowej itp.), to chciałbym być w błędzie, ale raczej nie były to ostatnie anonimowo zaatakowane obiekty w regionie” – zakończył Kosaczew.

Irańskie i arabskie media podały w czwartek, że w Zatoce Omańskiej przeprowadzono atak na dwa tankowce z ropą naftową Front Altair i Kokuka Courageous. Według niektórych danych doszło do ataku torpedowego, w wyniku którego na okrętach nastąpiły wybuchy i pożar. Jednak nie ma oficjalnego potwierdzenia, co właściwie stało się przyczyną incydentu. Wszyscy członkowie załogi poszkodowanych okrętów zostali ewakuowani na terytorium Iranu. Według danych właściciela jednego z tankowców na pokładzie Front Altair było 11 Rosjan, żaden z nich nie ucierpiał.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019061310553223-Sputnik-zatoka-omanska-atak-tankowce-USA-iran/

———————————————

 USA: Iran jest winny ataku w Zatoce Omańskiej 

Władze Iranu ponoszą odpowiedzialność za incydent w Zatoce Omańskiej – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że powierzył ambasadorowi USA w ONZ Jonathanowi Cohenowi podniesienie tej kwestii na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa światowej organizacji.

„Rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że Islamska Republika Iranu ponosi odpowiedzialność za dzisiejsze ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej” – powiedział Pompeo. Według jego słów Waszyngton wyciągnął taki wniosek „na podstawie danych wywiadu, wykorzystanej broni, poziomie przygotowania”, a także biorąc pod uwagę niedawne analogiczne ataki.

Pompeo zauważył przy tym, że polityka Stanów Zjednoczonych względem Teheranu nie ulega zmianie. Według jego słów Waszyngton chce rozmów z Islamską Republiką w celu osiągnięcia wszechobejmującego porozumienia. W tym celu „Stany Zjednoczone zamierzają wykorzystać politykę nacisku ekonomicznego i dyplomatycznego, jednak w razie konieczności gotowi są bronić się z użyciem siły”.

Jednocześnie prezydent USA Donald Trump oświadczył na swoim koncie na Twitterze, że ani Iran, ani USA nie są gotowe na zawarcie nowego porozumienia.

„Osobiście ja uważam, że za wcześnie o tym myśleć” – napisał Trump.

W czwartek rano pojawiła się informacja, że w irańskich wodach Zatoki Omańskiej zostały zaatakowane dwa tankowce. Front Altaire realizował zamówienie dla tajwańskiego koncernu państwowego CPC Corp i przewoził 75 tysięcy ton ropy.

Drugi poszkodowany tankowiec jest własnością japońskiej spółki Kokuka Courageous i przewoził metanol.

———————–

Komentarze:

go123

23:41 13.06.2019

Atak został przeprowadzony przez okręt podwodny typu “Delfin” należący do marynarki Izraela, a cała operacja była nadzorowana przez izraelską służbę tajnego wywiadu “Mossad”, której oficerowie znajdowali się na pokładzie jednostki. Chodziło o zniszczenie tankowców odbierających ropę naftową którą Iran sprzedaje na “czarnym rynku”, aby móc zarabiać pieniądze z pominięciem amerykańskich sankcji gospodarczych. Doszło jednak do pomyłki, i izraelski okręt zaatakował załadowane tankowce płynące z dostawą produktów ropopochodnych do Iranu.

———————–

go123

00:48 14.06.2019

Akcja Mossadu przywodzi na myśl działalność niemieckich okrętów podwodnych w okresie II wojny światowej, gdy niemieckie U-booty zatopiły 2603 alianckie statki handlowe płynące z zaopatrzeniem dla Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego. Nikt się jednak nie spodziewał, że w 2019 roku Izrael może sięgnąć po metody z tamtego okresu. To wielkie zaskoczenie. Szok.

———————–

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019061310553327-Sputnik-USA-iran-ponosi-wine-incydent-tankowce-zatoka-omanska/

——————————————————————-