15 Czerwiec 2019

Gaszenie pożaru na tankowcu w Zatoce Omańskiej
 

13 czerwca w Zatoce Omańskiej dokonano ataku na dwa tankowce. Do incydentu doszło na wodach między terytorium Iranu, ZEA i Omanu. Departament Obrony USA przekazał, że tankowce mogły być celem torped albo min.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył natomiast Iran o podłożenie min, które uszkodziły dwa tankowce – japoński Kokuka Courageous oraz norweski Front Altair. Iran ocalił przy tym z zaatakowanych tankowców 44 marynarzy, w tym 11 Rosjan. USA upowszechniły też wideo, gdzie według ich wersji irańscy wojskowi usuwają minę z burty jednego z poszkodowanych tankowców, podkreślając, że to jest właśnie „dowód” irańskiej winy w incydencie.

Alaeddin Boroujerdi, irański deputowany, były szef komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, członek komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, powiedział Sputnikowi, że te incydenty to nic innego, jak kontynuacja amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie, w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej, ukierunkowanej na destabilizację sytuacji w danych regionach w celu umocnienia tam swojej obecności i swoich wpływów.

„Te działania są bardzo podejrzane. Jestem pewien, że polityka USA w Zatoce Perskiej, Zatoce Omańskiej i na Bliskim Wschodzie jest nacelowana na stworzenie napięcie. USA stosują taką politykę w regionie w ostatnich dziesięcioleciach. USA to jedyny kraj, który czerpie korzyść z oskarżania Iranu.

Ja potępiam i dementuję kłamliwe oświadczenia ministra spraw zagranicznych USA pod adresem Iranu. Te incydenty zostały wszczęte przez same Stany Zjednoczone, które chcą uczynić region niebezpiecznym, żeby sprzedawać więcej broni, tworzyć więcej baz i zwiększyć swoją obecność w regionie.

Polityka Stanów Zjednoczonych jest jasna, jak inaczej wytłumaczyć fakt, że przez ostatnie dziesięciolecia nie dochodziło do takich poważnych incydentów, a teraz staliśmy się świadkami tych nieprzyjemnych i powtarzających się zdarzeń, w Fudżajrze, a teraz z udziałem tych tankowców” – powiedział Alaeddin Boroujerdi.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/2019061510559081-iranski-polityk-oskarza-to-amerykanie-stoja-za-atakiem-na-tankowce-Sputnik-Polska/

————————————————————–