1 Lipiec 2019

Kapitan niemieckiego statku „Sea-Watch 3”, Carola Rackete, została aresztowana przez włoską policję po tym, jak dowodzony przez nią statek z 40 „uchodźcami” na pokładzie wpłynął do portu na Lampedusie pomimo zakazu wydanego przez włoski rząd. „Sea-Watch 3” omal nie staranował policyjnej motorówki próbującej zatrzymać statek. „Zatarasowaliśmy drogę temu statkowi, ale gdybyśmy nie zeszli w porę z jego kursu, „Sea-Watch 3” najprawdopodobniej by nas zniszczył” – poinformował włoski policjant.

Postępowanie Niemki dowodzącej statkiem „Sea-Watch 3″ skomentował na Twitterze włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini. „Czy wydaje ci się ‚aktem oporu’ ciężarówka, która nie zatrzymuje się w punkcie kontrolnym i przed patrolem policyjnym? NIE. Więc jeśli zmiażdży się łódź patrolową Guardia di Finanza na nadbrzeżu, jest to KRYMINAŁ. Kropka. Przestępcy” – napisał Salvini.  

Włoska prokuratura zarzuca Rackete między innymi pomoc w nielegalnej migracji i naruszenie przepisów międzynarodowego prawa morza. Włoska agencja informacyjna Ansa poinformowała, że 31-letniej kapitan grozi od 3 do 10 lat więzienia za okazanie sprzeciwu wobec jednostki włoskiej marynarki wojennej albo użycie wobec niej siły. Organizacja Sea-Watch może zostać ukarana grzywną w wysokości 20 tysięcy euro.

Statek „Sea-Watch 3” przyjął na pokład 40 „uchodźców” u wybrzeży Libii i skierował się w stronę włoskich wód terytorialnych, żeby – jak zadeklarowała kapitan Rackete – bezpiecznie dowieźć ich do portu na wyspie Lampedusa. Włoska prokuratura poinformowała wcześniej, że nie udzieli pomocy w zejściu „uchodźców” z pokładu. Pomimo braku zgody ze strony włoskich władz, Rackete wpłynęła do portu. Po jej aresztowaniu statek został skonfiskowany. Kilka państw członkowskich UE, w tym Niemcy, zgłosiło gotowość przyjęcia migrantów nielegalnie wwiezionych przez „Sea-Watch 3” do włoskiego portu.

„Aresztowanie kapitan Sea-Watch 3 pokazuje niegodziwość włoskiego rządu i ujawnia dylemat europejskiej polityki uchodźczej” – skomentował przewodniczący niemieckich Zielonych Robert Habeck. Do sprawy odniósł się też przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, biskup Heinrich Bedford-Strohm, nazywając ją „hańbą dla Europy”. „Młoda kobieta została aresztowana w jednym z państw europejskich za to, że uratowała ludzkie życie i chciała bezpiecznie dostarczyć uratowanych na ląd. Jest to smutne i oburzające” – podkreślił bp Bedford-Strohm i dodał, że myślami i modlitwą jest przy kapitan Rackete.

—————————————-

 Mój komentarz wprawo.pl: W 2017 roku włoska prokuratura zdobyła dowody współpracy przemytników z organizacjami pozarządowymi przywożącymi „uchodźców” do Europy. Procedura ratowania rzekomych rozbitków u wybrzeży Libii wyglądała następująco: motorówka przemytników podpływała do statku, żeby poinformować o kolejnej dostawie imigrantów; następnie załoga podejmowała ich bezpośrednio z łodzi przemytników, po czym motorówka należąca do NGO holowała łodzie do wybrzeża Libii zwracając je przemytnikom.

Czy tak wyglądała sytuacja w przypadku „Sea-Watch 3”? Na zdjęciach  zamieszczonych w Internecie widać, że „uchodźcy” wwiezieni przez Rackete do portu w Lampedusie, to głównie młodzi mężczyźni.

 

Najprawdopodobniej mamy więc do czynienia z kolejna dostawą nielegalnych imigrantów do Europy przy pomocy przemytniczych gangów, które zarabiają krocie na tym procederze. Wszystko odbywa się pod wzniosłymi hasłami o ratowaniu życia i otwartości na różnorodność. W rzeczywistości trwa zalewanie Europy migrantami ekonomicznymi z Afryki, którzy lądują w obozach i koczowiskach, a następnie trafiają na garnuszek europejskiej opieki społecznej.

Wnioski są oczywiste: dopóki będzie to możliwe, dopóty imigranci będą przywożeni do Europy przez organizacje pozarządowe odbierające ich od przemytników u wybrzeży Libii. Aresztowanie Caroli Rackete to sygnał, że włoskie władze nie zamierzają dłużej tolerować przemytu ludzi na swoje terytorium. Oczywistym jest, że w związku z aresztowaniem Rackete lewica dostaje szału, ponieważ działania blokujące zalew Europy przez imigrantów z Afryki przeszkadzają w budowaniu multikulturowej utopii. Tym bardziej należy pochwalić działanie włoskiego rządu, prokuratury i policji. A Rackete powinna trafić za kratki. Bezkarność rozzuchwala.

Źródło informacji: dw.com, Twitter

Za: https://wprawo.pl/2019/07/01/brawo-kapitan-niemieckiego-statku-z-uchodzcami-aresztowana-we-wloskim-porcie/

———————————————