4 Lipiec 2019

Brytyjska marynarka wojenna zatrzymała w czwartek w pobliżu Gibraltaru tankowiec podejrzewając, że przewozi on ładunek irańskiej ropy naftowej dla Syrii. W odpowiedzi Teheran wezwał do siebie ambasadora Wielkiej Brytanii. W sprawę włączyły się również władze Hiszpanii oświadczając, że zatrzymania dokonano na żądanie USA i sprawdzając, czy nie doszło do naruszenia suwerenności Hiszpanii.

Tankowiec Grace 1 został zatrzymany na wodach wokół Gibraltaru w czwartek rano. Na jego pokład weszli przedstawiciele rządu tego brytyjskiego terytorium zamorskiego w asyście żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej. Rząd Gibraltaru stwierdził, że ma uzasadnione podstawy, by sądzić, że Grace 1 przewozi ropę naftową do rafinerii Banijas w Syrii, co ma być złamaniem sankcji UE nałożonych na Syrię. 

„Ta rafineria jest własnością podmiotu podlegającego sankcjom Unii Europejskiej wobec Syrii” – powiedział szef rządu Gibraltaru Fabian Picardo. „Za moją zgodą nasze organy portowe i organa ścigania zwróciły się o pomoc do Royal Marines w przeprowadzeniu tej operacji”. – dodawał.

Według agencji Reutera tankowiec jest zarejestrowany w Panamie, zarządzany przez firmę z Singapuru i przewozi ładunek ropy z Iranu, chociaż dokumenty przewozowe są wystawione na ropę z Iraku. Zdaniem agencji reakcja władz Iranu potwierdza, że to one są właścicielem statku i uprawdopodobnia, że również przewożona przez niego ropa pochodzi z Iranu. MSZ Iranu wezwało do siebie brytyjskiego ambasadora, by wyrazić „bardzo silny sprzeciw wobec nielegalnego i niedopuszczalnego zajęcia” statku. Zdaniem rzecznika irańskiego MSZ zatrzymanie statku „może spowodować wzrost napięć w regionie”.

Jak stwierdza Reuters, kraj UE po raz pierwszy zdecydował się na taki krok, pomimo tego, że Iran już wcześniej dostarczał ropę do Syrii.

Do sprawy włączyły się władze Hiszpanii, które są w sporze terytorialnym z Wielką Brytanią o Gibraltar. Szef hiszpańskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że zatrzymanie statku odbyło się na żądanie USA. Madryt przypuszcza, że do zatrzymania doszło na jego wodach terytorialnych, co byłoby naruszeniem suwerenności Hiszpanii.

Unia Europejska nałożyła sankcje na Syrię w 2011 roku. Obejmują one m.in. embargo na ropę naftową wobec tego kraju. Ostatnio swoje sankcje wobec Iranu wzmocniły Stany Zjednoczone, próbując odciąć ten kraj od światowych rynków.  

Kresy.pl / Reuters / PAP

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/iran-wezwal-brytyjskiego-ambasadora-i-ostrzegl-przed-wzrostem-napiec-w-regionie/

————————————————————–