8 Lipiec 2019

Centrum wzbogacania uranu w Isfahanie w Iranie
 

Iran przekroczył poziom wzbogacania uranu przewidziany w porozumieniu nuklearnym, powiedział rzecznik Organizacji Energii Atomowej kraju Behruz Kamalvandi.

„Dziś rano przekroczyliśmy granicę wzbogacania uranu na poziomie 4,5%” – cytuje go agencja IRNA. To o 3,67% przewyższa wskaźnik określony w umowie.

Zobacz też: Trump zwiększył presję na Iran

Wcześniej Teheran poinformował o drugiej fazie redukcji zobowiązań w ramach porozumienia nuklearnego. Republika Islamska tłumaczy to tym, że kraje uczestniczące w układzie nie były w stanie w ciągu 60 dni spełnić żądań przedstawionych wcześniej przez Iran. One dotyczyły interesów gospodarczych kraju.

Iran zapowiedział również trzeci etap procesu wzbogacania uranu, w wyniku którego poziom wzbogacenia może wzrosnąć do 20%.

Porozumienie nuklearne

W 2015 roku Iran i sześciu międzynarodowych mediatorów (Rosja, USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy) osiągnęły historyczne porozumienie w sprawie rozwiązania wieloletniego problemu irańskiego atomu.

Przyjęto wspólny kompleksowy plan działania, którego wdrożenie zdejmowało z Iranu wprowadzone wcześniej sankcje gospodarcze i finansowe ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

W maju 2018 roku Donald Trump ogłosił, że Waszyngton wycofuje się z porozumienia. Poinformował także o przywróceniu wszystkich sankcji przeciwko Teheranowi.

————————————————

Lech Biegalski

Przestańcie ludziom mieszać w głowach. To USA pierwsze złamały wcześniej zawarte porozumienie z Iranem, całkowicie je przekreślając. Od tego momentu, Iran nie jest zobowiązany do żadnych “granic” określonych w tym porozumieniu. Lepiej zajmijcie się izraelskim militarnym programem nuklearnym. W razie wojny i tak nie będzie to miało żadnego znaczenia, bo każda broń może być dostarczona Iranowi przez inne państwa (o ile już nie jest). Tu chodzi wyłącznie o Izrael, który obawia się Iranu, bo Iran jest przeciwny jego nielegalnej ekspansji.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019070810699032-sputnik-koniec-porozumienia-jadrowego-iran-przekroczyl-granice/

———————————————————————–