11 Lipiec 2019 

Oburzenie z powodu śmierci Vincenta Lamberta – kardynał Sarah pisze o męczeństwie
fot. François-Régis Salefran via Wikimedia Commons [commons.wikimedia.org] lic. CC BY-SA 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en]
 

Śmierć Vincenta Lamberta wywołała liczne głosy oburzenia ze strony ludzi Kościoła. W czwartek rano Papieska Akademia Życia na Twitterze podkreśliła, że śmierć mężczyzny stanowi „porażkę dla całej ludzkości”. Z kolei kardynał Robert Sarah stwierdził, że Francuz umarł jako męczennik.

„W tym smutnym dniu modlę się za wieczny odpoczynek duszy Vincenta Lamberta, który umarł jako męczennik, jako ofiara przerażającego szaleństwa ludzi naszych czasów. Modlę się za jego rodzinę i szczególnie rodziców, tak odważnych i godnych. Nie bójmy się. Bóg widzi” – napisał hierarcha na Twitterze.

Natomiast arcybiskup Paryża Michael Aupetit poprosił księży o odprawienie Mszy świętej w intencji Lamberta. „Teraz jest czas na kontemplację, współczucie i modlitwę za pana Vincenta Lamberta. Sugeruję, by dziś lub jutro odprawić w jego intencji Mszę” – powiedział. Hierarcha prosi o powierzenie jego i krewnych Bożemu Miłosierdziu.

Z kolei watykanista Edward Pentin napisał na „Twitterze”, że „Watykan twierdzi, że przyjął informację o śmierci Vincenta Lamberta z wielkim bólem, modli się o jego przyjęcie do Domu Pana i wyraża solidarność z ludźmi pomagającymi mu z miłością i oddaniem”. 

W środę Franciszek napisał na Twitterze, że „modlimy się za chorych opuszczanych i pozostawianych na śmierć. Społeczeństwo jest ludzkie, jeśli chroni życia, każdego życia od początku do naturalnej śmierci, bez decydowania, kto jest wart życia a kto nie. Lekarze powinni życiu służyć, a nie je odbierać”. Słowa te można odnieść do sprawy Francuza – zresztą byłego pielęgniarza.

Vincent Lambert uległ wypadkowi w 2008 roku. W jego skutek cierpiał na paraliż i ciężkie rany głowy. Jego żona wraz z 8 rodzeństwa twierdzili, że należy zaprzestać podtrzymywania jego życia. Jednak rodzice mieli inne zdanie. Sprawy sądowe ciągnęły się przez lata. W czerwcu 2019 lekarze za zgodą żony odłączyli Vincenta Lamberta od aparatury i zaczęli mu podawać środki przeciwbólowe. Rodzice złożyli apelację, jednak 28 czerwca francuski Sąd Najwyższy odrzucił ją. W efekcie 7 czerwca całkowicie zaprzestano podtrzymywania życia mężczyzny.

W sprawie głos zabrał ojciec Vincenta Lamberta. Podkreślił on, że jego śmierć stanowiła zakamuflowane morderstwo.

Źródła: catholicherald.co.uk / lifesitenews.com / twitter.com 

mjend

Za: https://www.pch24.pl/oburzenie-z-powodu-smierci-vincenta-lamberta—kardynal-sarah-pisze-o-meczenstwie-,69457,i.html

————————————————-