3 Sierpień 2019

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek (1.08.2019) ustawę umożliwiającą budowę muzeum na Westerplatte. Ustawa rozstrzyga o przejściu na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości niezbędnej do realizacji tej inwestycji oraz uniemożliwia administracyjne metody blokowania budowy obiektu.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz sprzeciwiała się tej ustawie twierdząc, że „tylnymi drzwiami, skróconą ścieżką legislacyjną, próbuje się zagarnąć Westerplatte w celach czysto politycznych”. W związku z popisaniem ustawy Dulkiewicz oświadczyła na konferencji prasowej, że „trudno ukryć rozczarowanie i oburzenie”.  

– To podważa zaufanie do aparatu państwowego, choć pewnie należy powiedzieć do aparatu Prawa i Sprawiedliwości. Podważa to zaufanie nas wszystkich, obywateli, zaufanie samorządu do tego, że z użyciem siły dzisiaj można zrobić wszystko – powiedziała Dulkiewicz. Oświadczyła też, że będzie starała się „zatrzymać złe prawo”, wykorzystując wszelkie środki prawne w kraju i za granicą.

Mój komentarz: Blokowanie budowy muzeum na Westerplatte wydaje się być dla gdańskiego ratusza działaniem priorytetowym. Dlaczego prezydent Dulkiewcz tak upiera się, żeby polscy żołnierze walczący z niemieckim najeźdźcą nie byli godnie upamiętnieni? Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte popada w ruinę, a wszelkie próby jej ratowania były torpedowane przez prezydenta Adamowicza. W jego ślady idzie prezydent Dulkiewicz, która już zapowiedziała, że do blokowania budowy muzeum uruchomi zagraniczne „środki prawne”. Czyli co? Czyli pobiegnie po pomoc do Brukseli (czytaj: Berlina). Zważywszy na to, co wyprawia Dulkiewicz w kwestii obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, to już nie są żarty. Czy Gdańsk to jeszcze Polska, czy już Niemcy?

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Za: https://wprawo.pl/2019/08/02/prezydent-podpisal-ustawe-o-muzeum-na-westerplatte-dulkiewicz-oburzona-to-podwaza-zaufanie-do-aparatu-panstwowego/

———————————————————————-