7 Sierpień 2019

Kim Dzong Un nazwał najnowszy wystrzał pocisków KRLD ostrzeżeniem dla Waszyngtonu i Seulu w odpowiedzi na ich wspólne ćwiczenia wojskowe, informuje Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA).

„Wysoko oceniając to, że demonstracyjny wystrzał odbył się zgodne z planem, (przywódca KRLD) Kim Dzong Un zaznaczył, że to działanie wojskowe będzie okazją do wysłania odpowiedniego ostrzeżenia do wspólnych ćwiczeń wojskowych, które są obecnie prowadzone przez władze USA i Korei Południowej” – poinformowała agencja.

Wcześniej południowokoreańscy wojskowi oświadczyli, że KRLD we wtorek wczesnym rankiem (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu środkowoeuropejskiego) po raz czwarty w ciągu dwóch tygodni wystrzeliła rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Starty, według ich danych, odbyły się z prowincji Hwanhe-Namdo ze wschodniego wybrzeża.

Wystrzały, które miały miejsce w nocy, były już czwartą próbą od początku maja.

Rada Bezpieczeństwa ONZ żąda od KRLD, aby zaprzestała opracowywania i wystrzałów jakichkolwiek rakiet balistycznych pod groźbą obostrzenia sankcji. Sam Pjongjang nie zgadza się z tym żądaniem. Jednak wcześniej władze KRLD dobrowolnie zobowiązały się nie przeprowadzać jedynie testów rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019080710866729-sputnik-kim-dzong-un-nasze-rakiety-to-ostrzezenie-dla-usa/

———————————————