Prezydenci Turcji i Ukrainy Tayyip Erdogan i Wołodymyr Zełenski w Ankarze

Stanowisko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który powiedział, że nie uznaje ponownego zjednoczenia Krymu z Rosją, jest rozczarowujące i świadczy o „flirtowaniu” z Ukrainą, powiedział deputowany krymskiego parlamentu Władisław Ganżara.

Wcześniej Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który przebywa w Ankarze z oficjalną wizytą, powiedział, że „Turcja nie uznała i nie uzna aneksji Krymu” i będzie nadal chronić praw Tatarów krymskich.

W oświadczeniu Erdogana nie po raz pierwszy widzimy politykę podwójnych standardów tureckiego państwa. Jesteśmy bardzo rozczarowani tym stanowiskiem, ponieważ rozumiemy, że de facto Turcja flirtuje ze stroną ukraińską i spekuluje w kwestii Tatarów krymskich – powiedział Ganżara.

Jego zdaniem, jeśli Turcja pretenduje do roli strategicznego partnera Moskwy, powinna zrozumieć, że Krym jest integralną częścią Rosji i nie interpretować tej kwestii w żaden inny sposób. 

„Jestem pewien, że de facto Erdogan rozumie, że Krym to Rosja. Pozostaje tylko przyznać to publicznie, aby pójść dalej w rozwoju rosyjsko-tureckich stosunków” – powiedział deputowany.

Krym częścią Rosji

Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku po referendum, w którym większość mieszkańców wyraziła poparcie dla tej decyzji. Ukraina i kraje zachodnie uważają półwysep za anektowane terytorium, Moskwa wskazuje na to, że przejście Krymu pod jej jurysdykcję było zgodne z prawem międzynarodowym.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina kwestia Krymu jest „całkowicie zamknięta”.

Rosja wcześniej wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom o próbę wpłynięcia na procesy demokratyczne w różnych krajach. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow nazwał je „absolutnie bezzasadnymi”, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że nie ma żadnych faktów potwierdzających takie działania.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/2019080810873896-turcja-flirtuje-z-ukrainska-strona-i-spekuluje-w-kwestii-tatarow-krymskich-sputnik/

————————————————