7 Październik 2019

Jedna z wiosek w prowincji Al-Hasaka, z której wyparto dżihadystów z Państwa Islamskiego
 

Tureckie siły powietrzne ostrzelały pozycje Kurdów na północy Syrii w prowincji Al-Hasaka – informuje syryjska stacja Ikhbariya.

Tureckie siły powietrzne ostrzelały bazę arabsko-kurdyjskich oddziałów “Syryjskich Sił Demokratycznych” w syryjskiej prowincji Al-Hasaka. O ostrzale poinformował libański kanał telewizyjny al-Mayadeen, powołując się na swojego korespondenta.

“Tureckie samoloty ostrzelały siedzibę sił kurdyjskich w okolicy miasta Al-Malikijja w prowincji Al-Hasaka na północnym-wschodzie Syrii” – poinformował kanał. 

Doniesienia kanału potwierdziła syryjska telewizja państwowa Ikhbariya.

Tureccy użytkownicy Twittera piszą, że celem ostrzału był konwój, kierujący się z Iraku do syryjskiego miasta Al-Hasaka.

Syryjskie radio poinformowało z kolei, że tureckie lotnictwo ostrzelało punkty kontrolne na granicy Syrii i Iraku, w wyniku ostrzałów zostały zniszczone dwa mosty.

Turcja gotowa do operacji wojskowej

5 października prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja jest gotowa na wszystko w najbliższych dniach, aby rozpocząć operację przeciwko terrorystom w Syrii. 

Według głowy państwa, plan stworzenia strefy bezpieczeństwa jest najbardziej logicznym i rozsądnym sposobem powrotu Syryjczyków do ojczyzny i zostało to udowodnione w poprzednich operacjach. Dodał, że na terytorium na wschód od Eufratu zamierzają ostatecznie zwrócić 2 miliony ludzi.

„Dokonaliśmy niezbędnych przygotowań, opracowaliśmy plany operacyjne, rozdaliśmy instrukcje” — powiedział. Recep Tayyip Erdogan zauważył, że operacja zostanie przeprowadzona zarówno z ziemi, jak i z powietrza i może rozpocząć się „zarówno dziś, jak i jutro”.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019100711158124-turcja-ostrzelala-pozycje-kurdow-w-syrii/

—————————————————————–