9 Październik 2019

Wśrodę popołudniu wojsko tureckie rozpoczęło operację lądową przeciwko kurdyjskim bojówkom z tzw. Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiadomił o rozpoczęciu ofensywy na Twitterze. „Naszą misją jest zapobieganie utworzeniu korytarza terrorystycznego przez naszą południową granicę i zaprowadzanie pokoju w tym regionie” – napisał.

Turcja tłumaczy, że celem operacji jest wyeliminowanie zagrożeń ze strony kurdyjskich bojówek z YPG i niedobitków terrorystów z Państwa Islamskiego.

„Zachowamy integralność terytorialną Syrii i uwolnimy społeczności lokalne od terrorystów” – zapowiedział przywódca Turcji.

YPG jest kurdyjską organizacją terrorystyczną. YPG stanowią główny trzon wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych, kontrolujących północno-wschodnią część Syrii.

Turecką operację w Syrii przeprowadza lotnictwo, które będzie wspierane ogniem artyleryjskim – przekazał agencji Reutera przedstawiciel tureckich sił bezpieczeństwa.

Władimir Putin zaapelował do Erdogana, by unikał w czasie ofensywy w Syrii wszelkich kroków, które mogłyby storpedować proces pokojowy w tym kraju. Według służb prasowych Kremla obaj przywódcy uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że „suwerenność i integralność terytorialna Syrii muszą być respektowane”.

W niedzielę Biały Dom poinformował, że prezydent USA Donald Trump zgodził się na przeprowadzenie operacji wojskowej przez Turcję. W poniedziałek jankeskie wojsko opuściło posterunki na granicy syryjsko-tureckiej.

(Na podst. tvn24.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: http://xportal.pl/?p=35496

——————————————