9 Październik 2019 

W środę (9.10.2019) turecka armia rozpoczęła ofensywę przeciw Kurdom w północno-wschodniej Syrii. W poniedziałek prezydent Trump nakazał wycofanie wojsk amerykańskich z linii planowanego ataku. Rzecznik Pentagonu poinformował, że jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Trump powiedział, że dalsze wspieranie kurdyjskich bojowników jest zbyt kosztowne dla USA. „Walczymy tylko tam, gdzie jest nasza korzyść i tylko w walce, którą wygramy” – oświadczył Trump. Jednocześnie zagroził „całkowitym zniszczeniem” tureckiej gospodarki, jeśli kraj ten posunie się w Syrii za daleko.

=================================================

Wojciech Szewko@wszewko
Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 36
==================================================
 
Donald Trump o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii 2

Kurdowie pod wpływem USA niedawno zniszczyli wszystkie swoje umocnienia / bunkry na granicy z Turcją. W zamian za to USA gwarantowały, że nie dojdzie do wejścia wojsk tureckich.

Wojciech Szewko@wszewko

Warto przypomnieć, że Kurdowie pod wpływem USA niedawno zniszczyli wszystkie swoje umocnienia / bunkry na granicy z Turcją – w zamian za co USA gwarantowały, że nie dojdzie do wejścia wojsk tureckich

Liderzy Demokratów i Republikanów w Izbie Reprezentantów i Senacie zgodnie potępili decyzję Trumpa o porzuceniu Kurdów i wycofaniu wojsk z północnej Syrii. Nancy Pelosi, speaker Izby Reprezentantów stwierdziła, że „ta decyzja stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie i wysyła niebezpieczny komunikat do Iranu i Rosji, a także do naszych sojuszników, że Stany Zjednoczone nie są już zaufanym partnerem”.

Lider Republikanów Mitch McConnell oświadczył, że „gwałtowne wycofanie sił USA z Syrii może przynieść korzyści tylko Rosji, Iranowi i reżimowi Assada. Zwiększy ryzyko, że ISIS i inne grupy terrorystyczne przegrupują się.” Senator Graham z Partii Republikańskiej stwierdził: „Porzucając Kurdów wysłaliśmy najbardziej niebezpieczny możliwy sygnał – Ameryka jest niewiarygodnym sojusznikiem i to tylko kwestia czasu, zanim Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna zaczną działać w niebezpieczny sposób”.

=================================================

Wojciech Szewko@wszewko

Nancy Pelosi, speaker (marszałek) Izby Reprezentantów:„Ta decyzja stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie i wysyła niebezpieczny komunikat do Iranu i Rosji, a także do naszych sojuszników, że Stany Zjednoczone nie są już zaufanym partnerem ”

Wojciech Szewko@wszewko

Mitch McConnell (lider Republikanów): „Gwałtowne wycofanie sił USA z Syrii może przynieść korzyści tylko Rosji, Iranowi i reżimowi Assada. Zwiększy ryzyko, że ISIS i inne grupy terrorystyczne przegrupują się”.

========================================

 
Sen. Graham: “Porzucając Kurdów wysłaliśmy najbardziej niebezpieczny możliwy sygnał – Ameryka jest niewiarygodnym sojusznikiem i to tylko kwestia czasu, zanim Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna zaczną działać w niebezpieczny sposób”

Kurdowie określili decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich jako „wbicie noża w plecy”. „Ogłaszamy w północno-wschodniej Syrii stan trzydniowej mobilizacji generalnej, Wzywamy cały nasz lud, by udał się do strefy przygranicznej (…), by w tym historycznym newralgicznym momencie zapewnić opór”  – podały w komunikacie kurdyjskie władze zarządzające terenami pod nazwą Autonomiczna Administracja Północno-Wschodniej Syrii. Wspierane dotychczas przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego w Syrii. Trzon tego sojuszu stanowią syryjskie kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za organizację terrorystyczną będącą przedłużeniem zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu.

Mój komentarz: „Walczymy tylko tam, gdzie jest nasza korzyść i tylko w walce, którą wygramy” – zadeklarował prezydent USA. Nie można jaśniej i wyraźniej powiedzieć, że Amerykanie nie będą nikogo bronili w imię ideałów lub dlatego, że coś obiecali. Liczy się tylko biznes i amerykańskie interesy. Dla polskich władz szermujących hasłem „silni w sojuszach” deklaracja Trumpa powinna stanowić sygnał ostrzegawczy. Każdy sojusz zmoże zostać zerwany, gdy tylko stanie się to nieopłacalne. Amerykanie nie zamierzają ginąć za Kurdów. Czy będą chcieli ginąć za Polaków? Bez żartów. Jeśli nie będziemy potrafili obronić się sami, to nikt nas nie obroni. Polacy powinni zdawać sobie z tego sprawę.

Źródło informacji: PAP, Twitter

Za: https://wprawo.pl/2019/10/09/silni-w-sojuszach-amerykanie-zdradzili-kurdow-turcja-rozpoczyna-ofensywe/

—————————————————————————