10 Październik 2019

Wtrakcie konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump wytłumaczył, dlaczego przestał popierać Kurdów w Syrii. Tę decyzję Trump uzasadnił brakiem pomocy ze strony Kurdów w czasach drugiej wojny światowej:

„Kurdowie nie pomogli nam w czasie drugiej wojny światowej, nie pomogli nam w Normandii” – odpowiedział amerykański prezydent na pytanie, dlaczego zapadła decyzja o wycofaniu jankeskich wojsk z granicy syryjsko-tureckiej, która jest celem ofensywy tureckiej armii. Trump dodał przy tym, że Kurdowie „walczą o swoją ziemię”.

W dalszej części nagrania prezydent zakwestionował generalnie celowość nieformalnego sprzymierzenia się z Kurdami – „Prezydent Obama wziął PKK, to trudny układ, ponieważ oni są śmiertelnymi wrogami Turcji, więc jeśli bierzesz tych ludzi do partnerstwa, to jest trudna sytuacja”.

Padło też pytanie, czy takie nagłe porzucenie nieformalnych sojuszników nie sprawi, że w przyszłości Amerykanom trudniej będzie nawiązywać kolejne sojusze. „Nie, nie będzie” – odpowiedział Trump – „Sojusze są bardzo łatwe. Nasze sojusze mieli wielki zysk. Jeśli się popatrzy ile pieniędzy wydajemy na NATO i ile kraje z Europy, które są dużo większymi beneficjentami tego sojuszu niż my, oni są tam, a my tu, wiele mil dalej, nasi sojusznicy w wielu przypadkach mieli na nas duży zysk, jeśli się spojrzy na NATO”

Swój wywód o historii II wojny światowej i geopolityce Bliskiego Wschodu Trump podsumował zapewnieniem, że „USA lubi Kurdów”.

(Na podst. kresy.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: http://xportal.pl/?p=35503

————————————————————