14 Październik 2019

Przywództwo syryjskich Kurdów, usiłujących od lat zbudować własne parapaństwo w Syrii, zdecydowało się na podporządkowanie władzom centralnym tego państwa.

Media już w niedzielę napisały o umowie jaką przywódcy syryjskich Kurdów wywodzący się z Partii Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) zawarli z władzami Syrii. Pomogła ją wynegocjować rosyjska mediacja. Na mocy układu o jakim napisał między innymi brytyjski „The Guardian”, armia syryjska ma wkroczyć na terytorium kontrolowanego dotychczas przez PYD i podporządkowane jej Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) i zająć stanowiska nad granicą Syrii o czym już pisaliśmy na naszym portalu.

Obie strony zobowiązały się do walki aż do wyparcia oddziałów tureckich i protureckich bojówek z północno-wschodniej części kraju. Układ ten nie dotyczy prowincji Idlib, gdzie syryjskie siły rządowe zmagają się z protureckimi ugrupowaniami zbrojnymi o raz Tahrir asz-Szam, syryjskim skrzydłem Al Kaidy.

Choć władze USA ogłosiły całkowite wycofanie swoich oddziałów z Syrii (podobnie jak Brytyjczycy i Francuzi) jednak portal Al Masdar News informuje o tym, że w przypadku co najmniej jednej lokalizacji Amerykanie opóźniają swój wymarsz i blokują drogę syryjskiej armii. Dzieje się na drodze prowadzącej do miasta Ajn al-Arab (kurd. Kobane) gdzie oddział amerykański zajął stanowisko na moście przez rzekę Eufrat. Blokada stworzona przez Amerykanów działa na korzyść wojsk tureckich i sprzymierzonych z nimi bojówek, które mogą pokonać Kurdów broniących Ajn al-Arab zanim dotrą tam syryjscy żołnierze. Portal zamieścił nagranie mające ilustrować tę sytuację.

Cahîda Dêrsim@dersi4m

W odpowiedzi do @dersi4m

Second journalist killed by the Turkish army: Journalist of the Kurdish TV Channel Sterk TV, Mihemmed Efrin, who was wounded in yesterday’s Turkish shelling on a civilian convoy in Serekaniye, has lost his life this (ANF)

Zobacz obraz na Twitterze

Cahîda Dêrsim@dersi4m

Exclusive footage by @RonahiTV: U.S. forces on the Qaraqozak bridge in are preventing Syrian troops from entering the city after an agreement between the Autonomous Administration & Syrian regime was reached yesterday

Osadzony film

Ludzie o tym mówią: 66

Choć Turcja raczej nie zaangażuje się w bezpośrednie starcia z armią Syrii, obawiając się relacji Rosji, pojawiły się już informacje o starciach między syryjskimi oddziałami rządowymi, a sprzymierzonymi z Turcją antyrządowymi bojówkami. Według informacji portalu Syria.liveuamap.com sprzed pół godziny doszło już do pierwszych starć między nimi a syryjską armią. Zginęło trzech syryjskich żołnierzy.

theguardian.com/almasdarnews.com/syria.liveuamap.comkresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/kurdowie-poddaja-sie-syryjskiej-armii-amerykanie-probuja-blokowac-ofensywe-syryjczykow-video/

————————————————————