5 Listopad 2019

Parada wojskowa w Pjongjangu
 

Wpisanie Korei Północnej na listę sponsorów terroryzmu w raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu dotyczącym działalności terrorystycznej na świecie w 2018 roku jest „poważną prowokacją” – podano w oświadczeniu północnokoreańskiego MSZ.

W raporcie Departamentu Stanu KRLD została wymieniona wśród krajów, które nadal sponsorują działania terrorystyczne.

„W raporcie Departamentu Stanu USA dotyczącym działalności terrorystycznej na świecie w 2018 roku, opublikowanym 1 listopada, znowu wymieniono Koreę Północną. Wyraźnie świadczy to o tym, że Stany Zjednoczone pogrążyły się we wrogości i nadal prowadzą wrogą politykę w stosunku do Korei Północnej. MSZ KRLD potępia ten raport, który jest przesiąknięty wszelkiego rodzaju kłamstwami i wymysłami, jako poważną prowokację polityczną i nie uznaje go” – podano w oświadczeniu resortu polityki zagranicznej.

Tekst oświadczenia zamieszczono na stronie Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej.

Rzecznik północnokoreańskiego MSZ powiedział, że jego kraj sprzeciwia się wszelkim przejawom i wspieraniu terroryzmu.

Program informacyjny o kolejnym starcie północnokoreańskich rakiet na ekranie telewizora na dworcu w Seulu
© AP PHOTO / LEE JIN-MAN

Raport ten publikowany jest co roku przez amerykański Departament Stanu. Analizuje się w nim sytuacje w zakresie zagrożeń i walki z terroryzmem w poszczególnych krajach.

W raporcie za rok 2018 Koreę Północną uznano za państwo sponsorujące terroryzm w 1988 roku, głównie z powodu udziału w bombardowaniu samolotu pasażerskiego linii lotniczych Korean Airlines w 1987 roku. KRLD została skreślona z tej listy w 2008 roku. Dziewięć lat później znowu na nią trafiła po tym, jak USA ustaliły, że od 2008 roku wielokrotnie popierała akty międzynarodowego terroryzmu.

Komentarze:

Dega – 13:42 05.11.2019 | 5

Proponuję Północnej Korei, w swojej analizie, wpisać na pierwszym miejscu jako kraj stosujący terroryzm zbrojny i ekonomiczny – USA.

———————————

Buraq Obama – 16:21 05.11.2019 | 2

Myślę, że na świecie jest coraz mniej ludzi, którzy przejmują się tym, co tam sobie „pastuchy” wpisują, sankcjonują, zabraniają, zakazują. Najlepiej ich ignorować i robić swoje…

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/2019110511306262-krld-o-raporcie-usa-to-powazna-prowokacja-sputnik/

——————————————————————————–