6 Listopad 2019

Akcja poparcia Juliana Assange'a w Londynie
 

Grupa belgijskich dziennikarzy i wykładowców podpisała się pod opublikowanym we wtorek w prasie listem otwartym w obronie Juliana Assange’a, nawołującym do uwolnienia założyciela WikiLeaks i niedopuszczenia do wydania go Stanom Zjednoczonym.

List, pod którym podpisało się 28 osób, w tym wykładowcy uniwersyteccy i pisarze, został napisany przez dziennikarkę Aurore Van Opstal.

„W chwili, gdy piszę te słowa, Julian Assange gaśnie” – czytamy w liście. Jego autorka zauważa, że według informacji, którymi dysponuje, „Assange schudł od początku swojego zamknięcia 15 kilogramów, kuleje i przedwcześnie się zestarzał”.

Przypadek Assange’a porusza fundamentalną kwestię prawa międzynarodowego. Assange jest obywatelem Australii, a nie USA. Nie popełnił w tym kraju żadnych przestępstw. On rozgłaszał poufne, ale przekazane przez innych informacje i nie kradł ich. Wszyscy dziennikarze to robią, z informacjami mniejszej wagi, ale zasada jest taka sama

– czytamy w materiale w gazecie La Libre.

Zdaniem autorki listu „jeśli Assange zostanie wydany na tej podstawie i osadzony w więzieniu na resztę życia, oznacza to, że w zasadzie wszystkie państwa, które szpiegują Stany Zjednoczone, powinny wydać im swoich agentów, a także dziennikarzy, którzy będą publikować informacje o tym kraju uzyskane nielegalną drogą”.

Brak reakcji ze strony rządów państw utrzymujących sojusznicze stosunki z USA, w pierwszej kolejności ze strony Wielkiej Brytanii i Australii, ilustruje krańcowy stopień ich podporządkowania

– głosi otwarte oświadczenie.

Autorka listu i ci, którzy się pod nim podpisali, żądają „niezwłocznego uwolnienia i powrotu Assange’a na łono rodziny do Australii”. „Ten cierpiący człowiek nie popełniał żadnych zbrodni, tylko demaskował cudze” – czytamy w publikacji.

Sprawa Juliana Assange’a

Julian Assange uzyskał rozgłos po ujawnieniu materiałów dotyczących nielegalnych działań Stanów Zjednoczonych podczas operacji w Afganistanie i Iraku. Dziennikarz publikował informacje o mordowaniu cywilów w trakcie działań zbrojnych oraz o warunkach przetrzymywania więźniów w amerykańskim więzieniu Guantanamo na Kubie.

Oskarżony w Szwecji w 2010 roku o molestowanie seksualne i gwałt, ukrywał się od czerwca 2012 roku w ambasadzie Ekwadoru. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Szwecję i USA.

Sąd w Londynie uznał go winnym naruszenia warunków zwolnienia za kaucją i skazał na 11 miesięcy więzienia. Przesłuchania w sprawie ekstradycji rozpoczęły się 2 maja.

Później Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wystosował przeciwko Assange’owi 17 nowych zarzutów, w tym ujawnienie tajnych informacji i szpiegostwo. Grozi mu do 175 lat więzienia.

Sąd ma podjąć decyzję o ekstradycji założyciela WikiLeaks do Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec maja Assange został przeniesiony do skrzydła medycznego więzienia Belmarsh. Jego adwokat powiedział, że dziennikarz jest w tak złym stanie, że „nie można z nim normalnie porozmawiać”.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019110611311328-Sputnik-list-otwarty-assange-aurore-van-opstal/

—————————————————————–