8 Listopad 2019

Nie tylko weganizm. Białko z powietrza i mięso z mikrobów kolejną odsłoną żywieniowej rewolucji
fot YouTube / PCh24.pl
 

Białko produkowane z powietrza, wegańskie imitacje mięsa z drukarki 3D oraz sztuczne mięso powstające na bazie fermentacji mikrobów żyjących w wulkanach – to tylko niektóre propozycje naukowców przekonujących, że walka ze zmianami klimatycznymi wymaga żywieniowej rewolucji.

Okazuje się, że wprowadzanie coraz większej ilości zamienników mięsa nie wystarczy, by zmienić światowy system żywienia. Promotorom alternatywnego stylu życia z pomocą przychodzą naukowcy, którzy w trosce o dobro klimatu tworzą nowe produkty spożywcze, mające w swoim zamyśle stanowić alternatywę dla tradycyjnego rolnictwa. To ostatnie bowiem – przekonują – poprzez stopniowe wylesianie i emisję gazów cieplarnianych przyczynia się do wzrostu skutków globalnego ocieplenia.  

„Nowe produkty spożywcze stworzone za pomocą najnowocześniejszej technologii i wiekowego procesu fermentacji mają stanowić alternatywę dla tradycyjnego rolnictwa pozostawiającego ślad węglowy” – pisze Thin Lei Win na łamach portalu Thomas Reuters Foundation.

O jakie pożywienie chodzi? W związku z podnoszonymi coraz częściej wątpliwościami wobec wysoko przetworzonych, zawierających ogromne ilości sody zamienników mięsa, naukowcy wychodzą z całkowicie nowoczesną propozycją.

New Crop – spółka stojąca za popularną wegańską marką Beyond Meat tworzy projekt specjalnej drukarki 3D, mającej „drukować” steki pozbawione mięsa. Ale to jeszcze nie wszystko.

Firma Enter Solar Foods z Finlandii pracuje nad produkcją proszku proteinowego „Solein”. Bezmięsna alternatywa zawiera do 65 proc. białka, a jej produkcja ma nie oddziaływać na glebę, skład atmosferyczny czy ingerować w dobrostan zwierząt.

Pasi Vainikka, współzałożyciel Enter Solar Foods tłumaczy, że proszek otrzymuje się dzięki dostarczaniu małym koloniom drobnoustrojów odpowiedniego płynu, wodoru i dwutlenku węgla. W procesie przypominającym fermentację produkują odpowiednią substancję, która po odsączeniu przybiera formę proszku.

W podobny sposób pożywienie pozyskuje indyjska firma String Bio. W miejsce dwutlenku węgla i wodoru wprowadza jednak metan. „Twierdzimy, że jest to prawdopodobnie najlepsze co człowiek może uczynić dla tego świata, kiedy bierzemy coś szkodliwego dla środowiska i transformujemy w coś potrzebnego” – uważa Vinod Kumar ze StrinBio. Metan dla klimatycznych alarmistów jest bowiem jeszcze większym zagrożeniem niż dwutlenek węgla; zatrzymuje ciepło ok. 28 razy skuteczniej. 

Thomas Jonas z amerykańskiej Sustainable Bioproducts w produkcji laboratoryjnej żywności używa mikroorganizmów żyjących we wnętrzach wulkanów i gorących źródeł. Na start swojej działalności zebrał 33 milion dolarów, a jego celem jest stworzenie „ekwiwalentu dla hamburgera”.

„Zasadniczo, nasze przeżycie na tej planecie oparte jest na metodach, które niewiele zmieniły się od 11 tys. lat, kiedy udomowiliśmy różne gatunki zwierząt i roślin. Nowe technologie dają nam  możliwość udomowienia gatunków, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia” – przekonuje.

Wzorem wegańskich aktywistów, pytamy zawczasu – czy naukowcy swoją działalnością nie łamią praw mikrobów?

Źródło: news.trust.org

PR

Za: https://www.pch24.pl/nie-tylko-weganizm–bialko-z-powietrza-i-mieso-z-mikrobow-kolejna-odslona-zywieniowej-rewolucji,72011,i.html

—————————————————————————————-