18 Listopad 2019

Funkcjonariusze sił specjalnych użyli armatek wodnych do rozpędzenia opozycjonistów, którzy zablokowali wejścia do budynku parlamentu. O zdarzeniu informuje agencja Sputnik Georgian.

„Armatka wodna kilka razy wypuściła strumień wody, co wywołało niezadowolenie wśród protestujących. Uczestnicy proszą funkcjonariuszy o nieużywanie siły” – podaje stacja Rustawi 2.

„Odnotowano incydenty z użyciem pałek i starcia fizyczne” – podaje stacja.

Część protestujących położyła się na asfalcie, żeby utrudnić pochód funkcjonariuszom specnazu. Działania uczestników akcji protestu przed parlamentem Gruzji w centrum Tbilisi wychodzą poza ramy prawne – głosi oświadczenie na stronie MSW.

Jak podaje agencja Sputnik Georgian, według ostatniej informacji deputowani do partii „Gruzińskie Marzenie” zaczęli wchodzić do budynku parlamentu – właśnie to chciał osiągnąć specnaz, odblokowując wejścia. Wszyscy czekają na posiedzenie biura.

Sytuacja zmienia się co parę minut. Wcześniej około dziesięciu osób siedziało na asfalcie na prospekcie Rustaweli, w okolicach stacji metra plac Wolności, usiłując powstrzymać kolumnę specnazu. Zasadnicza część uczestników akcji protestu zajmowała chodniki od parlamentu do stacji metra. Policja kilkakrotnie apelowała do protestujących o to, by się rozeszli, ostrzegając przed rozpędzeniem akcji. Łączność komórkowa w centrum wydarzeń wciąż jest zakłócona.

W poniedziałek opozycjoniści urządzili pikietę przed budynkiem parlamentu w Tbilisi. Siły specjalne skierowały się w stronę centralnego wejścia do parlamentu, z początku nie sięgały po metody siłowe.

Akcja protestu w Tbilisi trwa od 14 listopada, od czasu, gdy parlament przeforsował poprawki do konstytucji dotyczące przejścia już w 2020 roku z mieszanego systemu wyborów parlamentarnych na proporcjonalny (zgodnie z listami partyjnymi). Od 17 listopada przed wszystkimi wejściami do parlamentu rozbito namioty, deputowani nie są wpuszczani do budynku. Wśród protestujących są deputowani z opozycji.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019111811376188-Sputnik-akcja-protestu-gruzja/

———————————————————————