28 Listopad 2019

Ministerstwo Wywiadu ogłosiło w środę o zatrzymaniu ośmiu osób, zbierających informacje na temat niedawnich zamieszek w Iranie i próbojących przekazać podmiotom zagranicznym.

Zgodnie z oświadczeniem dyrektora Wydziału kontrywiadowczego Ministerstwa Wywiadu wrogie elementy, zbierające informację dotyczące niedawnich zamieszek i przekazać je za granicę zostały zatrzymane, zanim były w stanie rozpocząc swoją misję.

Irański urzędnik powiedział, że zatrzymani zostali przeszkoleni przez jankeską Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) w różnych krajach i przez długi czas byli obserwowani przez irański kontrwywiad. Po listopadowych zamieszkach stało się jasne, że agenci dostali polecenie wziąć udział w protestach i przygotować dokładne raporty. Amerykańskiemu wywiadu szczególnie zależało na jak największej liczbie zdjęć.

Według słów urzędnika, sześć osób zostało zatrzymanych na miejscu podczas zamieszek a dwie inne zostały zatrzymane przy próbie opuszczenia Iranu.

Dyrektor Wydziału kontrywiadowczego powiedział, że jego resort nadal będzie bronił świętego ustroju Republiki Islamskiej, dodając, że inne elementy związane z tą siatką są pod obserwacją i w przypadku podjęcia działań, godzących w bezpeiczeństwo narodowe Iranu, zostaną natychmiast aresztowane.

Pokojowe protesty przeciwko podwyżkom cen paliwa w niektórych miastach przerodziły się w brutalne zamieszki z powodu podżegaczy-cudzoziemców.

(na podst. iran.ru/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: http://xportal.pl/?p=35755

———————————————————————