30 Listopad 2019

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro mówi w Caracas
 

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował w piątek o przygotowanych w Kolumbii i USA prowokacjach i polecił przeprowadzenie mobilizacji armii.

„Posiadam informacje, że władze Kolumbii wraz z Dowództwem Południowym Sił Zbrojnych USA szykują kolejne prowokacje na wenezuelsko-kolumbijskiej granicy. Skład osobowy boliwariańskiej armii musi osiągnąć gotowość bojową” – powiedział Maduro na spotkaniu z pracownikami transportu, które było transmitowane na Twitterze.

Jak dodał, prowokacje mają na celu wywołanie konfliktu zbrojnego na granicy i odwrócenie uwagi od protestów w kraju.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w regionie wywierają presję na Wenezuelę, próbując doprowadzić do zmiany władzy w tym kraju. Wkrótce po zaprzysiężeniu Maduro na urząd prezydenta, 21 stycznia rozpoczęły się masowe protesty przeciwko niemu. Szef Zgromadzenia Narodowego, opozycyjny polityk Juan Guaido nielegalnie ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Wiele krajów zachodnich, w tym Stany Zjednoczone, uznały Guaido za tymczasową głowę państwa. Maduro nazwał przewodniczącego wenezuelskiego parlamentu amerykańską marionetkę. Rosja, Chiny, Turcja oraz szereg innych państw poparły Maduro jako legalnie wybranego prezydenta.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/2019113011430786-wenezuela-maduro-polecil-przeprowadzenie-mobilizacji-armii-sputnik/

———————————————————-