10 Grudzień 2019

Włochy rzuciły wyzwanie korporacjom, które skutecznie unikają płacenia podatków – podaje agencja Bloomberg. Włoska kampania ma za zadanie zmusić międzynarodowych gigantów do spełniania takich samych warunków, jak choćby firmy krajowe. Tym razem pod lupę wzięto Fiat Chrysler Automobiles NV. Włoska skarbówka podaje, iż potentat motoryzacyjny celowo zaniżył wartość swoich aktywów, aby korzystniej wypaść przy rozliczeniu.

Włochy już od kilku lat stawiają na optymalizację systemu podatkowego. Zdaniem rządu, ma to przede wszystkim ograniczyć dług publiczny. A jest co ograniczać, gdyż jest on jednym z najwyższych w Europie i sięga aż 2320 mld dolarów, czyli równowartości 135% PKB. W tym celu wprowadzono wiele reform, jak i zachęcano Włochów do płatności kartą oraz rezygnacji z gotówki. Głównym problemem są jednak ogromne korporacje, które dzięki rzeszom prawników są w stanie wymigać się od podatków. Wspomniany wyżej Fiat może wnieść do budżetu nawet 1,4 mld euro.

Podobnie sprawa ma się z Google, Amazonem czy Facebookiem. Sam Google zgodził się dopłacić skarbówce 306 mln euro za okres 2002-2015. Szacuje się,  iż każda większa korporacja ma sporo do ukrycia przed włoską skarbówką.  Rząd Włoch jest konsekwentny w działaniach i coraz lepiej radzi sobie ze ściąganiem podatków z tych, którym wydaje się, że stoją ponad prawem.

Źródło informacji: Bloomberg.com

Za: https://wprawo.pl/2019/12/10/wlochy-skarbowka-bierze-sie-za-miedzynarodowe-korporacje-giganci-przestana-stac-ponad-prawem/

————————————————————–