11 Grudzień 2019

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Pamięć pragnie zaprosić Polaków mieszkających w Ameryce do włączenia się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia o godz. 19:30 w oknach milionów polskich domów, szkół, urzędów i instytucji państwowych zapłoną świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego.

Akcja IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Regan. W Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Gestu solidarności wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały wówczas rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił również papież Jan Paweł II.

Światło Wolności po raz pierwszy rozbłysło w Ameryce. Zachęcamy, aby zapłonęło również w polskich domach jako wyraz naszej pamięci o ofiarach totalitaryzmu komunistycznego.

Od siedmiu lat Stowarzyszenie Pamięć w ramach akcji „Zapal Światło Wolności” organizuje wieczory poświęcone pamięci ofiar Grudnia 1981. W ubiegłym roku przypomnieliśmy postać najmłodszej ofiary stanu wojennego, niespełna 17-letniego Emila Barchańskiego.

W tym roku pragniemy upamiętnić postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności. Zapaleniu Światła Wolności oraz prelekcji towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Bydgoskiej Delegatury IPN pt. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”. Pragniemy poinformować, że wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce będzie dostępna do wypożyczenia. Obecnie trwa proces kanonizacyjny ks. Jerzego. Wystawa będzie doskonałą formą przybliżenia sylwetki kapłana, który już wkrótce zostanie ogłoszony świętym. Organizacje polonijne zainteresowane prezentacją wystawy w swoich placówkach, prosimy o kontakt.

Tegoroczny wieczór pamięci organizowany przez Stowarzyszenie Pamięć odbędzie się w piątek 13 grudnia o godz. 7.00pm w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ przy 177 Broadway.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w akcji IPN.

Grzegorz Tymiński

Stowarzyszenie Pamięć

FB: Stowarzyszenie Pamięć

www.pamiec.us

—————————————————————–