Gen. Heftar odpowiedział w czwartek na apele władz Turcji i Rosji na wstrzymanie ataku na libijską stolicę i zawarcie rozejmu z siłami Rządu Jedności Narodowej (GNA) broniącymi się w mieście. Generał odrzucił te propozycje i zapowiedział kontynuowanie operacji. Prezydencie Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin wystosowali apel o rozejm w Libii w dniu swojego spotkania w Stambule, jakie miało miejsce w środę.

Rząd Jedności Narodowej (GNA) Libii opierający się na islamistycznych milicjach kontroluje już tylko Trypolis i przylegającą do niego południowo-zachodnią część kraju. Od początku bieżącego roku Libijska Armia Narodowa (LNA) gen. Chalify Heftara zdołały opanować całą południową Libię, region kluczowy dla przenikania z Afryki Subsaharyjskiej nielegalnych imigrantów oraz islamistycznych ekstremistów, a za nią większość obszaru całego państwa. W swoich działaniach przeciw GNA gen. Heftar wspierany jest nie tylko przez Izbę Reprezentantów, parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rosja także uważana jest za sympatyzującą z marszałkiem Heftarem, który składał wizyty w Moskwie. W kwietniu LNA przypuściła pierwsze ataki na Trypolis wówczas wstrzymane pod naciskiem dyplomatycznym ONZ i Unii Europejskiej. Ofensywa na libijską stolicę została wznowiona w grudniu.

Turcy zwerbowali najemników spośród organizacji islamistycznych jakie wspierają w Syrii i wysłali 300 z nich do Libii przygotowując do tego następnych aby wesprzeć GNA. Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział też, że w północnoafrykańskim państwie operuje turecki wywiad.

aljazeera.com/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/afryka/gen-heftar-bedzie-kontynuowal-ofensywe-na-trypolis/

————————————————————-