11 Styczeń 2020 

Były dowódca jednostki GROM gen. Roman Polko skomentował ujawnione dzisiaj przez Iran przyczyny katastrofy ukraińskiego Boeinga. Kto zawinił?

Jak poinformował wcześniej Iran, ukraiński Boeing z 176 osobami na pokładzie został przypadkowo zestrzelony. Generał Roman Polko w rozmowie z TVP stwierdził, że z jednej strony był wojskowy, który podjął decyzję o zestrzeleniu potencjalnie niebezpiecznego obiektu w obliczu oczekiwania na odwet ze strony Stanów Zjednoczonych, ale z drugiej ktoś, kto pozwolił na start samolotu w takich niebezpiecznych okolicznościach.

Mamy tutaj taką sytuację, że, prawdopodobnie, młody oficer, który był operatorem i odpowiadał za system Tor, chronił kluczowe obiekty, elementy infrastruktury obronnej, i w obliczu ich uderzenia rakietowego, oczekując odwetu (…) to jest system taktyczny, który zwalcza obiekty w zasięgu widoczności i to nie jest decyzja podejmowana na jakimś wysokim szczeblu. (…) Kluczowe pytanie i tutaj jeszcze większą winą obciążałbym tego, który zezwolił na start tego samolotu dokładnie w momencie kiedy wyprowadzane jest uderzenie Iranu i strona irańska oczekuje na ewentualny odwet amerykański – powiedział były dowódca GROM.

Według generała zawiodły procedury, a śledztwo wykaże, dlaczego. Strefa, w której doszło do katastrofy, zdaniem gen. Polko powinna była zostać zamknięta dla ruchu samolotowego w obliczu eskalacji konfliktu.

Jak stwierdził polski generał, szczerość Iranu w kwestii przyczyn katastrofy spowodowała zmniejszenie napięcia.

Iran przyznał się do winy

Samolot Boeing 737-800 Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy, który rozbił się w Teheranie został zestrzelony przypadkowo w wyniku „błędu ludzkiego” – przekazała w sobotę irańska telewizja IRIB.

Zacytowano oświadczenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu: – W wyniku błędu ludzkiego i przypadkowo ten samolot został zestrzelony – poinformowano.

Sztab Generalny podkreślił, że zestrzelił samolot, ponieważ przeleciał on obok ważnego obiektu wojskowego.

Jak podkreślono w oświadczeniu, doszło do tego w momencie „podwyższonej gotowości bojowej” związanej z możliwą odpowiedzią USA na ataki rakietowe na amerykańskie bazy w Iraku.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał w Twitterze, że do katastrofy doszło w wyniku „błędu ludzkiego”.

„To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że w kryzysowym momencie spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo błąd ludzki doprowadził do katastrofy” – napisał.

Złożył również wyrazy współczucia i przeprosiny dla rodzin ofiar i krajów, które dotknęła ta katastrofa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził „głębokie ubolewanie” z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

„Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej katastrofalnej pomyłki. Moje myśli i modlitwy kieruję do wszystkich pogrążonych w żałobie rodzin. Składam moje najszczersze kondolencje” – napisał na swoim koncie w Twitterze.

​Jak dodał, dochodzenie w sprawie tej wielkiej tragedii i niewybaczalnej pomyłki będzie kontynuowane.

———————————————————————

Komentarze:

manx – 14:40 11.01.2020

W sumie to sytuacja była znana. Amerykanie dużo wcześniej rozpoczęli konflikt, a więc loty powinny być wstrzymane na czas konfliktu przez właścicieli linii lotniczych. Jakby zakazali startu, to amerykanie darli by się, że przetrzymują zakładników. Nie wiem na co liczyły linie lotnicze organizując przez tyle dni loty w takiej sytuacji kiedy zapowiadany jest odwet za amerykański wcześniejszy atak loty swoich linii. Ceny biletów i częstość lotów poszybowały w górę, raczej promocja to nie była, jak wiele ludzi chciało opuścić Iran. Bez wątpienia chodzi o chciwość przewoźnika aby latać w takim czasie kiedy trwa konflikt militarny i strzela się do wszystkiego co lata albo o prowokowanie celowo narażając ludzi na wypadek. Iran miał prawo trzymać siły zbrojne w gotowości, każdy napadnięty kraj ma prawo się bronić lub planować odwet aby zniechęcić okupanta z USA przed kolejnymi terrorystycznymi atakami na swój kraj. Przecież nie ukrywał tego, że taka sytuacja trwa już od kilku dni od momentu rozpoczęcia konfliktu przez USA. Wszystkie kraje miały tego świadomość, powinny zakazać lotów i innych działań cywilnych w tym rejonie.

——————————-

ZgRed – 

Z całym szacunkiem dla generała. Ja bym winą obarczał usmańskich morderców i sadystów, którzy nie dają spokoju Iranowi. Iran na nikogo nie napada i nie zabija cywilów jak to robi USA.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020011111638073-polski-general-wina-obciazalbym-tego-kto-zezwolil-na-start-tego-samolotu/

———————————————————–