13 Styczeń 2019

Jak podała Polska Agencja Prasowa, po wszystkich 16 zjazdach wojewódzkich Bosak ma 115 elektorów. Na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Braun z 77 elektorami. Dopiero trzecie miejsce zajął jeden z reprezentantów liberalno-konserwatywnego skrzydła ugrupowania Artur Dziambor (51), ale wszyscy kandydaci partii KORWiN (oprócz Dziambora także Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke i Jacek Wilk) zgromadzili prawo do wystawienia 116 elektorów – o jednego więcej niż Sumaryczne wyniki zjazdów wojewódzkich podał na Twitterze przewodniczący Centralnej Komisji Prawyborczej Witold Tumanowicz. Wynika z nich, że w prawyborach Konfederacji wzięło prawie 7 tys. osób. W rozmowie z PAP Tumanowicz powiedział, że ugrupowanie nie spodziewało się takiego zainteresowania i uznał frekwencję za „ogromny sukces”.

Witold Tumanowicz@WTumanowicz
Zobacz obraz na Twitterze

Frekwencja na zjazdach wahała się od 300 do 1000 osób. Największe zainteresowanie członków i sympatyków Konfederacji wzbudziły prawybory w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Grzegorz Braun był jedynym kandydatem, któremu udało się pokonać Krzysztofa Bosaka na dwóch zjazdach wojewódzkich – w Opolu i w Szczecinie.

Kandydat całej Konfederacji w wyborach prezydenckich zostanie wyłoniony na zjeździe elektorów w Warszawie w najbliższą sobotę. Głosować będzie 314 elektorów, w tym 9 z zagranicy – po jednym wskazanym przez każdego z kandydatów. Nominację zdobędzie ten z polityków, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich. Jeśli w głosowaniu żaden kandydat nie uzyska absolutnej większości, dojdzie do następnego głosowania, przy czym z rywalizacji zostanie skreślona osoba, na którą głosowało najmniej elektorów. W przypadku remisu 157 do 157 zwycięstwo przypadnie kandydatowi, który zdobył więcej elektorów w województwach.

CZYTAJ TAKŻE: Korwin, Braun czy Bosak? Wszystko, co należy wiedzieć o prawyborach prezydenckich w Konfederacji

Kresy.pl / PAP / rp.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/bosak-zwycieski-po-zakonczeniu-regionalnego-etapu-prawyborow-prezydenckich-w-konfederacji/

——————————————————————–