14 Styczeń 2020 

Jak poinformowało libijskie źródło, szef Libijskiej Armii Narodowej (LNA), marszałek Chalifa Haftar opuścił Moskwę bez podpisania porozumienia o zawieszeniu broni z rządem Fajiza as-Sarradża w Trypolisie.

Libijskie źródło wojskowe podkreśliło, że główną przeszkodą w podpisaniu porozumienia jest kwestia grup zbrojnych i ich rozwiązania, podczas gdy większość punktów została uzgodniona.

Jak poinformował MSZ Rosji, prace ze stronami konfliktu nad uregulowaniem sytuacji w Libii trwają.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że ostateczny dokument podczas rozmów w Moskwie został podpisany przez kilka stron konfliktu w Libii, ale Haftar poprosił o dodatkowy czas.

Pewien postęp w rozmowach w sprawie Libii w Moskwie został osiągnięty – powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Intensywne konsultacje z udziałem stron konfliktu libijskiego przy wsparciu ministrów spraw zagranicznych oraz obrony Turcji i Rosji rozpoczęły się w poniedziałek rano.

Strony konfliktu w Libii zobowiązują się do przestrzegania zawieszenia broni bez warunków wstępnych – czytamy w projekcie porozumienia końcowego na rozmowach w sprawie Libii, który trafił do dyspozycji Sputnika.

„Rozpatrywano dokument, który pozwoli skonkretyzować kwestie związane z rozejmem. Zawieszenie broni – jak wiadomo – ogłoszono o 0:00 w niedzielę, w odpowiedzi na apel prezydentów Putina i Erdogana, zawarty w ich wspólnym oświadczeniu przyjętym 8 stycznia w Stambule. Ten projekt dokumentu końcowego z dzisiejszego spotkania szczegółowo analizowano, był przedmiotem dość poważnych negocjacji. Dziś możemy poinformować, że poczyniono pewne postępy” – powiedział Ławrow.

Wcześniej prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie Libii oraz wezwali wszystkie strony konfliktu do zawieszenia broni od północy 12 stycznia i natychmiastowego rozpoczęcia rozmów.

Jednak dowódca Libijskiej Narodowej Armii Chalifa Haftar powiedział, że z zadowoleniem przyjął tę inicjatywę, ale będzie kontynuował ofensywę na Trypolis, która trwa od kwietnia ubiegłego roku. Z kolei szef uznanego na arenie międzynarodowej rządu jedności narodowej Libii Fajiz as-Sarradż zapewnił w sobotę podczas wizyty we Włoszech, że również z zadowoleniem przyjął inicjatywę zawieszenia broni, ale pod warunkiem wycofania jednostek LNA.

—————————————————

Komentarze:

Kazimierz Jarocinski

Marszałek nie zgadza się aby na zapleczu działały zbrojne bandy złożone z najemników i słusznie, a mając w zasięgu ręki stolicę i jej opanowanie nie popuści. Chodzi tu tylko o uniknięcie strat i zniszczeń i tak już zdewastowanego kraju

————————————————

Wacio S33

To było do przewidzenia. Marszałek Haftar byłby idiotą, gdyby się zgodził na ten rozejm, wycofując swoją armię. Aktualnie osiągnął znaczne sukcesy i zawiódł by swoich zwolenników tj. większość narodu Libijskiego oraz sojuszników. Inicjatorem tych propozycji rozejmowych był najprawdopodobniej “Sułtan” [prez. Turcji Erdogan – ad], który wzmocnił siły terrorystycznego rządu bandziorami z Syrii i własnym wojskiem. Pomimo tego Haftar ma przewagę i Turcy mogą wracać do domu w “kuferkach”. Ciekawy będzie dalszy rozwój sytuacji – bo jeśli “Sułtan” będzie musiał się wycofać, wtedy zaczną się problemy z opozycją w Kraju.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020011411650592-sputnik-haftar-nie-podpisal-porozumienia-o-zawieszeniu-broni-poinformowalo-zrodlo-sputnik/

——————————————————