6 Luty 2020

Niezależna Komisja Praw Człowieka w Afganistanie wyraziła głębokie zaniepokojenie ofiarami cywilnymi w kraju. Z opublikowanych przez komisję danych wynika, że w 2019 r. w Afganistanie zginęło lub zostało rannych 10772 cywili, w tym kobiety i dzieci.

Jako winnych wskazuje się zarówno bojowników talibskich jak i afgańskie siły bezpieczeńtwa wraz z ich zagranicznymi partnerami pod wodzą USA. Talibowie mają być sprawcami 71% cywilnych strat, terroryści z Daesh 5%, a siły rządowe ze sprzymierzeńcami obwinia się o 14%.

Ten sam raport mówi o aż 90 tysiącach zabitych lub rannych cywilach w ciągu ostatniej dekady. Co prawda dane pokazują mniejszą liczbę ofiar wśród ludności w stosunku do roku 2018, jednak nie pozostawiają złudzeń, że to cywile ponoszą największą ofiarę za przemoc w Afganistanie.

Według danych opublikowanych przez Centralne Dowództwo USA (CENTCOM), w ubiegłym roku jankeskie samoloty zrzuciły 7423 bomby w Afganistanie, co oznacza ośmiokrotny wzrost w porównaniu z 2015 r. Stany Zjednoczone regularnie przeprowadzają naloty na Afganistan twierdząc, że atakują pozycje bojowników, jednak dane ujawnione przez ONZ nie pozostawiają złudzeń – w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku conajmniej połowa zabitych wśród ludności cywilnej to bezpośrednie ofiary imperializmu USA.

(na podst. presstv.com/opr. Dominika Kazubska)

Za: http://xportal.pl/?p=36142

————————————————