12 Luty 2020

Przemawiający na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ponownie odrzucił przedstawiony przez USA i Izrael plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Powiedział, że jego państwo wyglądałoby jak „ser szwajcarski”.

Abbas stwierdził, że ani projekt jako całość, ani żadna jego część w ogóle nie powinny być traktowane jako punkt odniesienia dla negocjacji. Dodał, że już sam plan wyjęcia Wschodniej Jerozolimy spod zwierzchnictwa Palestyny wystarczy, aby go odrzucić. Oznacza bowiem fragmentaryzację i brak kontroli nad terytorium.

Nazwał on ofertę Trumpa „bezprawną i jednostronną propozycją, nagradzającą Izrael za dziesięciolecia okupacji”. Porównał projekt państwa palestyńskiego do „szwajcarskiego sera”, podziurawionego izraelskimi osadami.

– To naprawdę jest szwajcarski ser. Kto z was zaakceptuje podobny stan i warunki? Ta umowa, panie i panowie, obejmuje umocnienie okupacji i wzmocnienie reżimu apartheidu, o którym myśleliśmy, że już dawno się go pozbyliśmy – zarzucał prezydent Palestyny.

======================================

Al Jazeera English – @AJEnglish

Palestinian leader Mahmoud Abbas tells the UN Security Council that Trump’s Middle East plan will cut up any future Palestinian state into “Swiss cheese”.
Read more: https://aje.io/l3wvz 

Osadzony film

/TVP Info/

Za: https://www.magnapolonia.org/prezydent-autonomii-palestynskiej-odrzuca-plan-pokojowy/

———————————————————–