13 Luty 2020

Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała w środę listę 112 firm, powiązanych z żydowską kolonizacją Zachodniego Brzegu Jordanu. Oceniono, że działalność firm „wzbudziła szczególne obawy dotyczące praw człowieka”.

W raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych wskazano na 112 podmiotów gospodarczych, „co do których można sądzić, że mają powiązania z izraelskimi osiedlami”. 94 mają siedzibę na terenach okupowanych przez syjonistów, w tym banki i firmy budowlane, a 18 w sześciu innych państwach – Stanach Zjednoczonych, Francji, Holandii, Luksemburgu, Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

Wśród spółek wymienia się także wiele międzynarodowych firm, między innymi związanych z turystyką – Airbnb, Expedia i TripAdvisor, giganta technologicznego Motorolę, producenta artykułów spożywczych General Mills oraz firmy budowlane, w tym francuską spółkę Egis Rail i brytyjską firmę JC Bamford Excavators.

„Jestem świadoma, że ta kwestia była i nadal będzie bardzo kontrowersyjna” – zaznaczyła Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet. Jej biuro podkreśliło, że raport „nie zawiera prawnej charakterystyki omawianych działalności ani przedsiębiorstw zaangażowanych w nie”.

Palestyński szef dyplomacji Rijad al-Maliki z zadowoleniem przyjął wydanie raportu, komentując, że ogłoszenie raportu „jest zwycięstwem prawa międzynarodowego”. Maliki wezwał również państwa członkowskie ONZ i Radę Praw Człowieka ONZ do „wydania rekomendacji i instrukcji dla tych firm, by natychmiast zakończyły współpracę z osiedlami”.

Syjonistyczne MSZ potępiło publikację listy firm, uwikłanych w akcję kolonizacyjną na Zachodnim Brzegu.

W ostatnich tygodniach syjonistyczny watażka Bibi Netanjahu zapowiadał aneksję ponad 100 osiedli na Zachodnim Brzegu, ale pod presją władz Stanów Zjednoczonych wstrzymał ten plan do czasu wyborów parlamentarnych w państwie żydowskim 2 marca.

Na podst. tvn24.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk

Za: http://xportal.pl/?p=36191

———————————————–