16 Luty 2020

Przez działania lobbystów w ministerstwach oddajemy zasoby miedzi obcemu kapitałowi – przekonuje na antenie wnet.fm Krzysztof Tytko. – Aż 80% koncesji na wyszukiwanie metali zostało wydanych firmom z kapitałem zagranicznym – zaznacza.

Krzysztof Tytko to ekspert sektora paliwowo-energetycznego i były dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego Czeczott. Wywiad odbył się w czwartek.

Ekspert mówił o procedowanych przez parlament poprawkach do prawa geologicznego:

Ta poprawka jest przeciwko strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (…) jak również przeciwko repolonizacji (…) biuro legislacyjne sejmu i senatu negatywnie zaopiniowało, a mimo to posłowie zagłosowali za tą nowelizacją. Oznacza ona, że wracamy do poprzedniego trybu udzielania koncesji.

Do 2014 roku koncesje udzielane były pierwszej firmie, która zgłosiła chęć wydobycia w danym miejscu. Od 2015 roku w biuletynie publicznym umieszcza się informację o chęciach danej firmy do wydobycia, a potem przez kilka miesięcy inne podmioty mają możliwość przebicia jej ofery. Teraz wraca się do systemu sprzed 2015 roku:

W tej chwili przywrócono to, że jedynym koncesjonariuszem na poszukiwanie i rozpoznanie najbogatszych zasobów naturalnych wokół KGHM-u zostanie jedna firma.

Na marginesie ekspert przypomniał, że KGHM nie jest już spółką skarbu państwa, który kontroluje tam jedynie ok. 30% akcji.

Aktualnie koncesję w Nowej Soli posiada Miedź Copper Corporation. Prezes tej firmy potwierdził, że w tym miejscu znajdują się pokaźne zasoby miedzi, srebra i złota:

Prezesem jest dr Stanisław Speczik, były prezes KGHM-u, były dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, działający wcześniej w Ministerstwie Skarbu państwa. To jest osoba, która przed przejęciem Miedzi Copper Corporation, była całkowicie zorientowana jakie zasoby zostały udokumentowane za czasów PRL-u.

Wiceprezesem firmy został prof. Konrad Raczkowski, były wiceminister finansów, obecny członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także były dyrektor Banku Ochrony Środowiska:

To są osoby bardzo zorientowane w sprawie zasobów geologicznych w Polsce. Jest silne podejrzenie, że te osoby lobbują u władzy o uzyskanie wyłącznych koncesji. (…) Zasoby naturalne są własnością skarbu państwa, czytaj – narodu i dzisiaj głosami PiS dokonujemy transakcji przekazania kontroli nad najcenniejszymi zasobami miedzi i innych pierwiastków obcym kapitałom poprzez lobbystów (…) ta nowelizacja pozwala w trybie bezprzetargowym na przydzielenie im kolejnych zasobów.

Jak zauważa Krzysztof Tytko, wcześniej 80% koncesji na wyszukiwanie metali zostało wydanych firmom z kapitałem zagranicznym:

Teraz była kapitalna okazja, ażeby to wszystko odwrócić i powołać narodowy koncern wydobywczy, który mógłby skorzystać z tych zasobów zgromadzonych w pięciu spornych obszarach koncesyjnych. 

Krzysztof Tytko powraca porusza również temat  wielomiliardowych inwestycji KGHM w Chile:

Sierra Gorda, były wielkie plany, że spółka zarobi duże pieniądze, a to jest jedna wielka wpadka.

Ekspert zarzuca także Prawu i Sprawiedliwości zakup węgla z Rosji: „Import zwiększył się dwukrotnie (…) przy takim bogactwie naturalnym, jakie my mamy!”.

Jak informowaliśmy, firma Zielona Góra Copper należąca do kanadyjskiej MCC otrzymała w ostatnim czasie decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej nowego złoża rud miedzi i srebra „Nowa Sól”. Szacowane zasoby to 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 milionów ton miedzi oraz 36 tysięcy ton srebra.

W tym kontekście należy przypomnieć, że w końcu ub. roku politycy Konfederacji ostrzegali, że państwo polskie może utracić kontrolę nad swoimi surowcami strategicznymi, szczególnie miedzią. Dotyczy to m.in. wydobycia miedzi w Lubuskiem, gdzie KGHM może zostać wyparty przez kanadyjską firmę MCC, a także podatku miedziowego, który w wyniku presji USA mógłby zostać zlikwidowany lub znacznie obniżony.

Kresy.pl / wnet.fm

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/ekspert-przez-dzialania-lobbystow-w-ministerstwach-oddajemy-zasoby-miedzi-obcemu-kapitalowi/

——————————————————