24 Luty 2020

Początkowo telefony będą odbierane przez 3 osoby biegle mówiące po ukraińsku. Miasto nie wyklucza, że w przyszłości pojawi się więcej takich osób. Wszystko zależy od poziomu zainteresowania, jakim będzie się cieszyła ukraińska infolinia w Poznaniu.

Zobacz także: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

W Poznaniu mieszka aktualnie około 100 tysięcy Ukraińców.

„To była refleksja po niedawnym raporcie o Ukraińcach. Wynikało z niego, że w Poznaniu jest ich coraz więcej. Raport powstał około dwóch lat temu i te dane już wtedy robiły duże wrażenie. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy nasi operatorzy nie powinni także mówić po ukraińsku” – stwierdził w rozmowie z portalem Konrad Zawadzki, dyrektor Biura Poznań Kontakt.

Biuro informuje także mieszkańców Poznania o świadczonych przezeń usługach.

„W swoim spektrum i zasięgu mamy większość miejskich usług publicznych, czyli transport, karty PEKA, gospodarowanie odpadami czy ofertę Poznańskiego Centrum Świadczeń” – zaznaczył dyrektor. „W wielkim skrócie udzielamy informacji i pomagamy zrozumieć to, co napisane językiem urzędowym jest nie do końca zrozumiałe. Infolinia odpowiada na pytania dotyczące spraw mieszkańców Poznania i korzystania przez nich z miejskich propozycji i zasobów” – dodał.

Zawadzki informuje, że numer zacznie działać od marca bieżącego roku. Początkowo pracownicy biura będą w stanie obsłużyć kilkadziesiąt rozmów dziennie.

Warto przypomnieć, że w związku ze stale rosnącą liczbą ukraińskich imigrantów, w zeszłym roku dziennik Głos Wielkopolski  zaczął publikacje artykułów w języku ukraińskim. Skala zjawiska jest tak duża, że niektóre polskie miasta rozważają wprowadzenie ukraińskich komunikatów np. w komunikacji miejskiej. Z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia na przykład w zeszłym roku w Krakowie.

Zobacz także: NBP: w Polsce pracuje ponad milion imigrantów, w tym prawie 900 tys. Ukraińców

Wyborcza.pl / Kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/poznan-od-marca-ruszy-infolinia-dla-mieszkancow-po-ukrainsku/

———————————————