26 Luty 2020

Od rana syryjskie siły rządowe rozwinęły ataki od południa. Celem uderzeń w tej operacji najwyraźniej było wyparcie bojowników z górzystego regionu Dżabal al-Zawija, który był intensywnie bombardowany przez lotnictwo i ostrzeliwany przez ciężką artylerię. Turcy pospiesznie ściągnęli tam dużą kolumnę wojskową. W godzinach popołudniowych, 23 lutego siły rządowe zdobyły wioski Szajch Demis (na zachód od Hisz) i Hantunin (na północny-zachód od Ma’arrat an-Numan).

Wieczorem i w nocy syryjskie siły rządowe poczyniły dalsze postępy, zdobywając wioski Rakkaja, Kafr Sadżna i An-Nakajr, a w godzinach przedpołudniowych – dodatkowo wioski leżące na zachód od An-Nakajr. Po popołudniu w rękach sił rządowych znalazła się wioska Asz-Szajch Mustafa (na zachód od Kafr Sadżna) oraz leżące na północ od niej wsie Ma’arrat Hurma i Ma’arrat Zita. Tak więc wojska Asada coraz mocniej wdzierały się w głąb regionu Dżabal al-Zawija.

Ale gdy syryjskie siły rządowe z powodzeniem prowadziły natarcie w południowym Idlbie, protureccy bojownicy po raz kolejny uderzyli na An-Najrab i po kilkugodzinnym boju zdobyli tą strategiczną miejscowość. Kontynuując natarcie, przejęli kontrolę nad leżącymi na północny-wschód od An-Najrab wioskami Ma’arrat Illja i As Salihija, przy czym z tej drugiej musieli się następnie wycofać.

Tak więc mamy tu do czynienia z ciekawą sytuacją – gdy siły rządowe prowadzą ofensywę w regionie Dżabal al-Zawija (w południowo-zachodnim Idlibie), siły protureckie rozwinęły natarcie nieco dalej na północ, dążąc do odzyskania miasta Sarakib.

25 lutego wojska Asada zdobyły miejscowości leżące na południowy-zachód od Ma’arrat an-Numan, a mianowicie: Baskala, Has, Kafr Nubl praz Hazzarin, a ponadto Baarbu (na zachód od An-Nakajr). Z kolei bojownicy odzyskali leżącą na południowy-zachód od Sarakibu wieś San, po czym natarli Dżobas, z którego jednak musieli się wycofać.

O wiele szybciej jednak posuwa się natarcie syryjskich sił rządowych na południu prowincji Idlib, które w ciągu dzisiejszej nocy poczyniło dalsze postępy. Wyraźnie zaznacza się powstanie tu kolejnego „kotła”.

Wojciech Kempa

Za: https://www.magnapolonia.org/syryjskie-sily-rzadowe-nacieraja-w-poludniowym-idlibie-protureccy-bojownicy-w-centrum/

————————————————————-