12 Maj 2020

Oddziały terrorystyczne rozpoczęły ofensywę w dolinie Al-Gab na północy prowincji Latakia i zdobyły osadę Tanjara, armii syryjskiej podczas kontrataku udało się odzyskać utracone wcześniej terytoria, czytamy w komunikacie dowództwa armii Syrii.

„Uzbrojone oddziały w składzie ugrupowań „Hurras ad-Din” i „Islamska Partia Turkiestanu” rozpoczęły wczoraj atak na jedną z naszych pozycji w miejscowości Tanjara w dolinie Al-Gab.

Podczas ataku z dużą intensywnością użyto moździerzy i ciężkich karabinów maszynowych. Żołnierze byli zmuszeni do wycofania się, aby zminimalizować straty wśród ludzi

– czytamy w oświadczeniu armii.

Według raportu syryjskiego resortu obrony dowództwo sił zbrojnych podjęło wszelkie niezbędne środki, po czym jak najszybciej przeprowadzono kontratak, który trwał do poniedziałku rano.

W rezultacie przywrócono kontrolę nad pozycją. Sytuacja została opanowana po tym, jak atakujący terroryści ponieśli ciężkie straty

– zaznaczył resort.

Według oświadczenia podczas ostrych starć wśród syryjskich wojsk są ofiary i ranni. Nie podano dokładnej informacji o stratach.

Wielkoskalowy atak naziemny był pierwszym od zawarcia 5 marca w Moskwie rosyjsko-tureckiego zawieszenia broni w Syrii. Wcześniej terroryści regularnie łamali zawieszenie broni w strefach deeskalacji na północy Syrii, ostrzeliwując moździerzami i rakietami osady mieszkalne i pozycje syryjskiej armii.

——————————————

Komentarze:

 • Dostojewski

  Terroryści w Syrii muszą dostawać zapewne potężne wsparcie z Turcji, usa, Zachodniej Europy, Arabii Saudyjskiej i izraela. Chodzi tu o dostawy broni, żywności i pieniędzy. Bez tego terroryzm w Syrii nie przetrwałby nawet 1 dnia. Armia Syryjska podczas swojej ofensywy, nieraz natrafiała na potężne arsenały nowoczesnej broni. Na wielu przedmiotach często widniały napisy izraelskie.

 • ODPOWIEDZ 

  avatary

  Dega

  Dlaczego Rosjanie nie użyli tam samolotów szturmowych, które mogły być na miejscu w bardzo krótkim czasie i mogły wytłuc tych terrorstów dokładnie ? Hm?

 • ODPOWIEDZ 

  ma.jaw odpowiedzi naDega(Pokaż komentarz)

  Dega, Bardzo dobre pytanie! Pewnie (p)odmieniony Putin i spółka nie chce, aby Syria była wolna.

 • Alek Pyw odpowiedzi naDostojewski(Pokaż komentarz)

  Dostojewski, posiadają też broń rosyjskiej i radzieckiej produkcji. To ci niczego nie mówi? Niczego ci nie mówi to, że żadna z armii biorących udział w “zwalczaniu” terrorystów, ani razem, ani osobno nie mogą ich pokonać, a dwie z najsilniejszych targują się o pokonanie hitlerowskich Niemiec?

 • ODPOWIEDZ 

  Jacek Olszewski

  Zdaniem wielu ekspertów konflikt zbrojny w Syrii można uznać za tzw. wojnę zastępczą prowadzoną przez Rosje i NATO. Niektórzy z analityków zwracają uwagę, że na Bliskim Wschodzie mamy wręcz do czynienia z kontynuacją Zimnej Wojny. Rosyjski kontyngent wojskowy przebywa w Syrii na podstawie dwustronnego porozumienia. Moskwa udziela Damaszkowi wszechstronnej pomocy, w tym militarnej. Poprzednia administracja waszyngtońska w Syrii poniosła klęskę w wymiarze politycznym. Próba obalenia prezydenta Baszszara al-Asada,zakończyła się niepowodzeniem, pomimo znacznego poparcia udzielonego tzw. umiarkowanej opozycji. Rebelianci otrzymali od Stanów Zjednoczonych dostawy broni oraz wsparcie szkoleniowe i logistyczne. Większość uzbrojenia madę in USA pochodziło z arsenałów sojuszniczych państw znad Zatoki Perskiej. Ponadto Waszyngton dokonywała zakupu uzbrojenia w innych państwach, w tym dawnego Bloku Wschodniego. Stąd właśnie w rękach rebeliantów znajduje się broń różnego pochodzenia. Natomiast walka z tzw. Państwem Islamskim (Daesh) wydaje się tylko pretekstem do usankcjonowania obecności sił tzw. koalicji pod dowództwem USA w Syrii. Inną sprawą jest poparcie Ankary dla niektórych grup rebelianckich i operacje wojsk tureckich na terytorium Syrii. Odrębną kwestię stanowią relacje z Kurdami, które uległy skomplikowaniu przez chaotyczną politykę obecnej administracji amerykańskiej. Nie należy również zapominać o roli jaką odgrywają inne państwa, w tym szczególnie Izrael oraz Iran. W regionie bliskowschodnim krzyżuje się wiele przeciwstawnych interesów i dlatego trudno oczekiwać, że szybko nastanie tam pokój…

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020051112393967-sputnik-syria-poinformowala-o-probie-ataku-terrorystow-w-latakii/

——————————————————–