22 Maj 2020

Szanowni Państwo,

koronawirus uruchomił na całym świecie wyścig koncernów farmaceutycznych, który pierwszy dostarczy skuteczną szczepionkę w walce z epidemią.

Polska wraz z innymi państwami Grupy Wyszechradzkiej zadeklarowała wzmocnienie unijnej inicjatywy przyspieszenia poszukiwania niedrogich leków i szczepionek, a także skutecznej metody testowania dotyczącej COVID-19. (1)

Łączna suma wsparcia krajów V4 wyniesie 3 mln euro.

Dodatkowo, Polska włączy się w tę inicjatywę na poziomie około 4 mln euro w ramach wkładu do funduszu Komisji Europejskiej w wysokości 100 mln euro.

Jeśli nasze pieniądze jako podatników zostają przeznaczone na taki cel, to każdy z nas powinien mieć gwarancję, że zostaną one wydane na produkt, który nie będzie wzbudzał wątpliwości etycznych.

Jak donoszą organizacje monitorujące ten obszar, do badań nad szczepionką przeciwko wirusowi COVID-19 wykorzystuje się linie komórkowe pozyskane z ciał abortowanych dzieci. (2)(3)(4)

Niestety taka praktyka, stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym szeroko np. przy produkcji szczepionek na odrę, świnkę, czy różyczkę i najprawdopodobniej nie ominie też przygotowywanej szczepionki na COVID-19.

Tymczasem nikt nie powinien być zmuszony do wyboru między szczepieniem przeciw wirusowi, a konfliktem swojego sumienia.

Bardzo proszę podpisać naszą petycję do Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o dołożenie wszelkich starań, aby szczepionka finansowana z pieniędzy polskich podatników nie była wadliwa moralnie na skutek jakiegokolwiek wykorzystania w celu jej produkcji linii komórkowych pochodzących z ciał abortowanych dzieci.

Współczesna biotechnologia daje możliwość stosowania różnych typów materiału genetycznego i nie ma konieczności wykorzystywania linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji.

Skoro dziś w w środku kryzysu wielu polityków tak chętnie i często deklaruje, że każde życie jest cenne, każde życie jest święte, to czy ta postawa może przełożyć się na podobną troskę o życie i godność nienarodzonych dzieci?

Czy wydawanie pieniędzy publicznych nie powinno brać w każdym przypadku pod uwagę ważnych problemów etycznych, związanych z ich przeznaczeniem?

Zaapelujmy do polskiego rządu, aby Polska skutecznie zabiegała na forum międzynarodowym o etyczną szczepionkę na COVID-19.

Koncerny farmaceutyczne takie jak Johnson&Johnson czy Sanofi Pasteur władają technologią, która pozwala unikać tego typu moralnych dylematów.

Jeśli nie zważają one na ten aspekt, to dzieje się tak między innymi dlatego, że politycy i rządowe agendy dopuszczające poszczególne preparaty biologiczne do użytku nie stawiają tego rodzaju wymagań.

Idąc dalej, można powiedzieć, że brak nacisku ze strony społecznej, czyli nas, potencjalnych pacjentów umożliwia politykom unikanie kwestii etycznych nie tylko w przypadku szczepionek ale także wielu innych produktów medycznych.

Czas wreszcie to zmienić! – Czy Polska może stać się krajem, który rozpocznie ten proces?

Tak, jeśli Państwo i ja zaczniemy zabiegać o to z całą mocą u odpowiedzialnych za sprawy zdrowia publicznego polityków! Bardzo proszę o podpis pod naszą petycją.

Dziękuję za wszystko co Państwa robią dla obrony życia, rodziny i wolności.

Paweł Woliński z całym zespołem CitizenGO

Więcej informacji:

1. Grupa Wyszechradzka przeznaczy 3 mln euro na szczepionki i leki przeciwko COVID-19.

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-grupa-wyszehradzka-przeznaczy-3-mln-euro-na-szczepionki-i-leki.html

2. Covid-19: Bioetycy krytycznie o szczepionce.
https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2020-05/koronawirus-bioetycy-krytycznie-o-szczepionce.html

3. Szczepionka Moderna mRNA-1273 przeciwko Covid-19 wykorzystuje komórki abortowanych płodów – koncern Sanofi Pasteur zaprzecza.

5. Nasz apel o etyczną szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce
https://www.citizengo.org/pl/lf/155187-apel-o-etyczna-szczepionke-przeciwko-odrze-swince-i-rozyczce-w-europie

Paweł Woliński, CitizenGO – petycje@citizengo.org

——————————————————