19 Czerwiec 2020

Z powodu nasilenia zachodnich sankcji wobec Syrii, mieszkańcy tego kraju mogą nie mieć dostępu do niektórych produktów, jeśli nie spróbują osiągnąć samowystarczalności. Dlatego w kraju zaczęto wzmacniać i odbudowywać sektor rolny w niezwykle szybkim tempie.

Na początku rozpoczęto sadzenie plantacji ryżu: oczekuje się, że wspomogą one Syryjczyków w razie nagłego zapotrzebowania na żywność i będą kosztować stosunkowo tanio syryjskich rolników.

Generalna Dyrekcja ds. Rolnictwa i Badań Naukowych Syrii poinformowała o udanych doświadczeniach w uprawie ryżu w stacji badawczej wody i irygacji w Tartusie. Pola ryżowe będą teraz przygotowywane pod pełne zasiewy w przyszłym roku. Oczekuje się, że krok ten pomoże zarówno zaspokoić potrzeby rynku syryjskiego, jak i eksportować ryż w przyszłości, zapewniając w ten sposób wymianę walut obcych.

Z kolei dyrektor Departamentu Badań Zasobów Naturalnych Generalnej Dyrekcji ds. Rolnictwa i Badań Naukowych Syrii Manal al-Zaaby powiedział, że Syryjczycy mają już doświadczenie w uprawie ryżu – wystarczy je rozbudować i zmodernizować.

Plantacja ryżu w Syrii

© SPUTNIK . MOHAMMED AL-NAJEM

Plantacja ryżu w Syrii

Ryż nie jest nową kulturą dla syryjskich rolników. Uprawiano go od 1948 roku w prowincjach Haseka, Dara i Homs, w dolinach dopływów Eufratu. Ale areał upraw nie był duży – wyjaśnił Manal al-Zaaby.

Kwestia bezpieczeństwa żywnościowego

Mówiąc o tym, w jaki sposób zapadła decyzja dotycząca pól ryżowych, dodał: „W warunkach blokady gospodarczej pojawiła się potrzeba w uprawie rzadkich w naszym kraju kultur. Pozwoli to na zwiększenie samowystarczalności produktów i bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego musieliśmy zająć się ryżem i jego uprawą w nadających się do tego rejonach”.

Jak podkreślił, w przyszłym roku Syria nie będzie musiała importować ryżu: zbiory będą wystarczające.

Wysoka wydajność

Manal al-Zaaby, mówiąc o uprawie ryżu w Syrii, wyjaśnił, że zasiewy były wznowione jeszcze przed wojną, w 2010 roku.

Wówczas uprawiano go w ośrodku badawczym Raki. Rok później posadzono go w Dajr az-Zaur. Muszę powiedzieć, że plony niektórych odmian osiągnęły 6 ton z hektara, ale jego zapotrzebowanie na wodę było zbyt wysokie. Dlatego musieliśmy szukać bardziej wilgotnych obszarów, aby przepływ wody na pola ryżowe nie był zbyt duży. Teraz znaleźliśmy idealne miejsce: równinę Akkar, której teren jest zawsze trochę podmokły. W końcu skończyliśmy badać potrzeby kultury w tych warunkach i jesteśmy gotowi do uprawy na dużą skalę – wyjaśnił.

Plantacja ryżu w Syrii

© SPUTNIK . MOHAMMED AL-NAJEM

Plantacja ryżu w Syrii

Problemy i decyzje

Ale nie wszystko było takie proste. Pojawiły się problemy. Ale znaleziono też ich rozwiązanie.

– Ryż jest bardzo wybredny, jeśli chodzi o skład wody. Dlatego potrzebowaliśmy maszyny do oczyszczenia. Taka maszyna była jedynie w ośrodku badawczym Raki, ale została zniszczona przez terrorystów. Dlatego władze pomogły nam skontaktować się z inżynierem Mahmoudem Asaadem, który opracował nowe, mocniejsze urządzenie. Nazywano je „bazylia”. Nawet to okazało się być syryjską produkcją – podkreślił.

Pomoc dla gospodarki narodowej

Samir al-Ahmad, szef stacji badania wody i irygacji w Tartusie, powiedział, że produkcja ryżu może wspomóc gospodarkę narodową nie tylko podczas sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, ale też w przyszłości – jeśli ryż będzie uprawiany w innych syryjskich prowincjach.Plantacja ryżu w SyriiPlantacja ryżu w SyriiPlantacja ryżu w SyriiPlantacja ryżu w SyriiPlantacja ryżu w SyriiPlantacja ryżu w Syrii

  1 / 6

© SPUTNIK . MOHAMMED AL-NAJEM

Plantacja ryżu w Syrii

– Oczywiście teraz pozwoli to nam zaoszczędzić na imporcie produktu. Mamy jednak nadzieję rozszerzyć uprawy tej kultury na pozostałe syryjskie prowincje: w dorzeczu Eufratu, na równinach Gab i Homs, w El Quneitra. Wtedy Syria będzie mogła eksportować ryż w odpowiednio dużych ilościach – będzie to zdecydowanym plusem dla gospodarki – ocenił.

Za: https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2020061912611940-syria-rolnictwo-sankcje-ryz-sputnik/

————————————————————–