4 Lipiec 2020

Według rosyjskiego MSZ decyzja Sądu Najwyższego w sporze dotyczącym wenezuelskiego złota przechowywanego w Wielkiej Brytanii jest oburzająca; de facto doszło do odrzucenia przez jedno państwo własności innego państwa.

Sąd Najwyższy w Londynie w sporze między Bankiem Wenezueli a Bankiem Anglii o zwrot sztabek złota o wartości 930 milionów euro przechowywanych w Wielkiej Brytanii, uznał legalność prezydentury lidera opozycji Juana Guaido, który nielegalnie ogłosił się głową państwa. Centralny Bank Wenezueli zapowiedział, że odwoła się od decyzji sądu londyńskiego.

Z niepokojem zauważamy, że Sąd Najwyższy w Londynie postanowił uznać Juana Guaido za „tymczasowego prezydenta” Wenezueli i zapewnić mu dostęp do rezerw złota tego kraju posiadanych przez Bank Anglii – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

„Ta decyzja jest oburzająca … Oczywiście w Wielkiej Brytanii niezależność sądu działa tylko tak długo, jak długo stanowisko sędziów jest zgodne z opinią rządu. Z dużym zainteresowaniem analizowalibyśmy argumenty prawne Sądu Najwyższego w Londynie – jednak najwyraźniej po prostu nie ma takich argumentów. Prawo brytyjskie milczy, gdy zagrożona jest celowość polityczna” – powiedziano w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jak podkreśliło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, „w wyniku naruszenia szeregu zasad i norm prawa międzynarodowego – braku ingerencji w sprawy wewnętrzne, poszanowania suwerenności, immunitetu własności państwowej – nastąpiło faktyczne odrzucenie przez jedno państwo własności innego państwa w celu poparcia niekonstytucyjnego zamachu stanu w tym drugim państwie”. „Jednocześnie naruszono interesy narodu wenezuelskiego, który już cierpi z powodu sankcji sprzecznych z prawem międzynarodowym” – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.

Co się stało ze złotem Wenezueli?

Pod koniec stycznia 2019 roku agencja Bloomberg, powołując się na źródła, poinformowała, że Bank Anglii odmówił wydania Caracas 1,2 miliarda dolarów w sztabach złota. Źródło poinformowało agencję, że decyzja o nieprzekazywaniu złota zapadła po tym, jak wysocy rangą urzędnicy USA, w tym sekretarz stanu USA Mike Pompeo i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, wywarli nacisk na swoich brytyjskich odpowiedników, aby zablokowali dostęp prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro do swoich aktywów za granicą. Maduro powiedział później, że Bank Anglii zatrzymał 80 ton złota należącego do władz Wenezueli.

Media poinformowały również, że Guaido zwrócił się do Theresy May, która była wówczas brytyjską premier, prosząc ją, aby nie zwracała sztabek złota rządowi prezydenta Maduro.

W Wenezueli 21 stycznia 2019 roku rozpoczęły się masowe protesty przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro wkrótce po zaprzysiężeniu. Szef Zgromadzenia Narodowego, kontrolowany przez opozycję, Juan Guaido nielegalnie ogłosił się tymczasową głową państwa. Wiele krajów zachodnich pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych ogłosiło uznanie Guaido. Z kolei Maduro nazwał szefa parlamentu amerykańską marionetką. Rosja, Chiny, Turcja i kilka innych krajów poparły Maduro jako prawowitego prezydenta. W Moskwie nazwano „status prezydenta” Guaido nieistniejącym.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020070412691936-wenezuelskie-zloto-utknelo-w-banku-anglii-msz-rosji-to-skandal-sputnik/

————————————————————