10 Sierpień 2020

Założyciel „Białych Hełmów” James Le Mesurier „przez lata wodził za nos” władze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych państw, powiedział w wywiadzie dla Sputnika wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Aleksandr Wenediktow.

„Okazało się, że kierujący nimi („Białymi Hełmami”) obywatel Wielkiej Brytanii James Le Mesurier to oszust, którego interesowało tylko luksusowe życie. Przez lata wodził za nos władze USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Holandii, otrzymywał gigantyczne granty i był za nie gotów fabrykować wszystkie „sensacyjne” materiały. W rezultacie był skandal, głośne śledzwo i ten pan według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo” – stwierdził Wenediktow.

Według niego problem polega na tym, że zamiast budować dialog wokół konkretnych spraw, “zachodni partnerzy Rosji” mają „ciągłe pretensje, które są absolutnie bezpodstawne”.

Le Mesurier został znaleziony martwy w swoim stambulskim domu w listopadzie ubiegłego roku. Turecka prokuratura doszła do wniosku, że sprawa nie nosi znamion przestępstwa i zamknęła dochodzenie.

Jednocześnie jak pisała lokalna gazeta Hurriyer, na trzy dni przed śmiercią w liście do państw-sponsorów Le Mesurier  przyznał się do oszustwa. Niedługo wcześniej holenderski audytor znalazł sfałszowane pokwitowania na 50 tys. dolarów w kierowanej przez Le Mesurier organizacji Mayday Rescue, przez którą były finansowane „Białe Hełmy”.

Po śmierci Le Mesurier kraje, wspierające „Białe Hełmy” przeprowadziły ekspertyzę finansów organizacji, jednak według oficjlanych danych nie znaleziono dowodów na oszustwa. Jednocześnie jak podkreślała gazeta, sprawdzenie niektórych dużych transakcji jest już niemożliwe. „Białe Hełmy” ogłosiły z kolei, że otrzymują obecnie pieniądze poprzez inne organizacje.

W rosyjskim MSZ działalność „Białych Hełmów” uznawana jest za element dużej kampanii informacyjnej mającej na celu oczernienie władz Syrii. Baszar Asad mówił, że członkowie organizacji są w rzeczywistości zwolennikami Al-Kaidy.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2020081012881027-rada-bezpieczenstwa-rosji-opowiedziala-jak-zalozyciel-bialych-helmow-oszukal-zachod/

——————————————————-