15 Październik 2020

Roman Motoła: To już pewne: święta urządzi nam GIS [SATYRA]
Źródło: pixabay.com

W obecnej, dramatycznej sytuacji, to jedyne rozwiązanie – najważniejszym współorganizatorem zbliżających się świąt zimowych będzie Główny Inspektorat Sanitarny.

 Pomyślne doświadczenia ze świąt wiosennych oraz okresu letniego pozwoliły naukowcom dojść do ustaleń kluczowych dla perspektywy pokonania pandemii SARS-CoV-2. Najważniejsza wiadomość jest taka: zgodnie ze swą nazwą koronawirus, bezradny w warunkach demokratycznych (pokazały to letnie wybory prezydenckie), czuje się jak ryba w wodzie w środowisku patriarchalnym i hierarchicznym. Wnioski z badań pozwoliły na wypracowanie rozwiązań, które pozwolą społeczeństwu przejść suchą stopą przez nieuchronnie zbliżający się okres tak zwanych świąt.

Znamy już część ustaleń podjętych na najwyższym szczeblu. Należało działać szybko, bo już na początku listopada czekają nas dni, które dotychczas owocowały każdego roku niekontrolowanym organizowaniem się dużych skupisk ludzkich w rejonach cmentarzy. Dziś już wiemy, że dwutlenek węgla z wydychanego wówczas powietrza wraz z dymem spalanych zniczy przyczynia się do podwyższenia średniorocznej temperatury o 0,2 stopnia Celsjusza. Wszyscy wiemy, czym to grozi. Dlatego też w dniach 1-8 listopada wstęp na cmentarze możliwy będzie wyłącznie za okazaniem własnej trumny (i, oczywiście, maseczki).

Bardziej skomplikowana jest organizacja dotychczasowych świąt grudniowych. Nią także zajmie się GIS, wspólnie z Radą Wspólną. Centralnym punktem uroczystości będzie wigilia z udziałem władz państwowych oraz reprezentantów związków wyznaniowych. W toku wielotygodniowych obrad rada ustaliła pole porozumienia przedstawicieli wiodących religii. „Wszyscy przecież na coś czekamy” – głosi fragment komunikatu, którego pełną treść poznamy tuż przed wigilią.

Zanim to jednak nastąpi, zjednoczeni przed monitorami naszych komputerów przeżyjemy wirtualne rekolekcje, transmitowane z siedziby Katolickiego Pisma Społeczno-Kulturalnego, posiadającego pełną aprobatę władz kościelnych. Wiodącym tematem nauk będzie włączanie osób niebinarnych oraz rodzin patchworkowych do naszych wspólnot parafialnych.

Zgodnie z zaleceniami GIS, Rada Wspólna nie rekomenduje przeprowadzania rekolekcji w poszczególnych parafiach, ze względu na zagrożenie epidemiczne. Zamiast dotychczasowej spowiedzi proponowane jest natomiast podjęcie refleksji nad problemem nierówności i patriarchatu w tradycyjnych opowieściach dotyczących głównych bohaterów dotychczas obchodzonych świąt zimowych. Zgodnie z obowiązującymi Polskę zobowiązaniami międzynarodowymi (Konwencja stambulska), Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Konferencji Episkopatu Polski o podjęcie wszelkich niezbędnych działań zmierzających do wykorzenienia „uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”. RPO wskazał na rażącą nadreprezentację takich krzywdzących postaw w opowieściach biblijnych.

Uwagę Rady Wspólnej zwróciły także obecne w większości przekładów Biblii szkodliwe sugestie, jakoby różnego rodzaju nieszczęścia dotykające grupy ludności bądź jednostki, były karą za przewinienia, tak zwane grzechy. „Pilną potrzebą jest wyjaśnienie, za czyją sprawą w nieustannie powielanych tekstach biblijnych znalazły się tak dyskryminujące sformułowania, jak, przykładowo: Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie (Łk 13,5)” – czytamy w komunikacie rady.

GIS apeluje również: w trosce o seniorów pozostańmy w domach podczas całych świąt zimowych. Odłóżmy odwiedziny kościołów i bliskich na czas po pandemii. Nie zabijajmy naszych dziadków i babć. Izolacja zbawi nas wszystkich.

Pozostajemy w radosnym oczekiwaniu na szczepionkę, na razie przeciwko grypie. Pamiętajmy, że przystąpić do niej możemy wyłącznie po wcześniejszej sterylizacji. Podchodzimy procesyjnie, w dwumetrowych odstępach. Szczepionkę otrzymujemy na rękę, uprzednio odsłaniając przedramię. Przyklękanie nie jest obligatoryjne, ale dozwolone.

Chętni będą mogli zabrać do domów płyn do dezynfekcji, który okażemy podczas tradycyjnej kolędy lokalnemu przedstawicielowi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tegoroczna wizyta duszpasterska, dzięki współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii, będzie również okazją do sprawdzenia dobrostanu zwierząt.

Pamiętajmy, zwłaszcza duchowni: wszystkie czynności poprzedzamy starannym umywaniem rąk.

Roman Motoła

Za: https://www.pch24.pl/roman-motola–to-juz-pewne–swieta-urzadzi-nam-gis–satyra-,79111,i.html

————————————————————