10 Styczeń 2021

Image may contain: 1 person, smiling, eyeglasses, suit and closeup

Edward Umer [ojciec znanej piosenkarki Magdy Umer]

Piosenkarka Magda Umer.

Jej dziadek, Wincenty, został zlikwidowany na rozkaz Polskiego Państwa Podziemnego, tuż po wojnie, za uciskanie polskiej ludności i służalczość wobec sowieckiego okupanta.

Jej ciotki – Wanda i Henryka Umer – były komunistycznymi działaczkami, zaangażowanymi w budowę komunistycznej, socjalistycznej Polski.

Jej ojciec, Edward Umer, funkcjonariusz UB, po wojnie najpierw zajmował się zwalczaniem polskich patriotów walczących z sowieckim okupantem, następnie był komunistycznym funkcjonariuszem informacji wojskowej, osobą wysoko postawioną w strukturach PRL.

Brat Edwarda i wujek Magdy Umer – Adam Umer (występował pod nazwiskiem Humer) – był przed wojną członkiem nielegalnej Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, dążącej do zniszczenia niepodległości Polski. W partii tej współpracował z Ozjaszem Szechterem, ojcem Adama Michnika. Po wojnie – zbrodniarz stalinowski (tak jak brat Adama Michnika – Stefan). W odróżnieniu od Stefana, nie zdążył jednak uciec z kraju przed wymiarem sprawiedliwości i został w latach 90-tych skazany za swoje zbrodnie i torturowanie więźniów politycznych. „Stosował m. in. bicie nahajką zakończoną stalową kulką oraz drutem kolczastym w piersi i krocze”. Jak pisała WP: ,,Humer zatwierdził akt oskarżenia wobec rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego następnie strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Taka sama śmierć spotkała też przedwojennego polityka narodowego Adama Doboszyńskiego, nad którym Humer znęcał się ze szczególnym bestialstwem. Innego narodowca – Tadeusza Łabędzkiego 9 czerwca 1946 r. zakatował na śmierć, a jego ciało zostało następnie wywiezione potajemnie z aresztu przy ul. Rakowieckiej i zrzucone do bezimiennego dołu śmierci na warszawskiej “Łączce”. Adam Humer osobiście torturował również więźniów-księży, w tym ordynariusza kieleckiego, biskupa Czesława Kaczmarka, któremu podczas pokazowego procesu komuniści zarzucili szpiegostwo”.

Dzisiaj Magda Umer histerycznie nawołuje Polaków do wychodzenia na ulicę przeciwko pisowskiej reformie sądów.

Co w rodzinie to nie zginie.

Za: https://www.facebook.com/marek.ludwikiewicz/posts/3515658231814524

———————————————-