10 Styczeń 2021

W dwóch domach opieki społecznej w Bawarii stwierdzono zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u rezydentów i personelu, który przyjął szczepionkę na Covid-19 firmy Pfizer/BioNTech. Nie wiadomo, jakie jest źródło infekcji.

W miasteczku targowym Küps w Górnej Frankonii pensjonariusze i personel pielęgniarski domu seniora „Sonnen-Blick” zostali zarażeni patogenem Sars-CoV-2 pomimo pierwszej dawki szczepionki, którą otrzymali pod koniec grudnia. Według informacji dyrektor placówki, Silvii Meusel, obecnie zarażonych jest 18 rezydentów i ośmiu opiekunów. – Szybkie testy antygenowe, a w niektórych przypadkach również testy PCR, były pozytywne – poinformowała Meusel w czwartek (7.01.2021).

Dwie pielęgniarki miały objawy typowe Covid-19. U niektórych zarażonych pensjonariuszy stwierdzono podwyższoną temperaturę. Meusel podkreśliła, że nie jest jasne, skąd wzięły się infekcje. – Nie wiemy, czy nosiciel wirusa nie był zakażony przed szczepieniem i to bez żadnych objawów – powiedziała. Jednak testy przed szczepieniami były negatywne.

Zaszczepiony rezydent domu opieki w pobliskim Stockheim również uzyskał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2. W opinii Georga Sigl-Lehnera, prezesa Stowarzyszenia Pielęgniarskiego w Bawarii, incydenty w ośrodkach w Górnej Frankonii są kolejnym dowodem na to, że surowe przepisy epidemiczne muszą nadal obowiązywać wobec osób, które zostały zaszczepione. – Oczywiście trzeba założyć, że po pierwszym szczepieniu nadal mogą wystąpić infekcje – powiedział. Dopiero przy drugim szczepieniu istnieje duże prawdopodobieństwo ochrony immunologicznej. Pełne szczepienie nie chroni wówczas przed samym wirusem, ale przed chorobą.

Według najnowszej ankiety Niemieckiego Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej około połowa personelu pielęgniarskiego i jedna czwarta lekarzy nie chce się szczepić m.in. dlatego, że nie określono jeszcze możliwych długofalowych skutków ubocznych.

Źródło informacji: Süddeutsche Zeitung

Za: https://wprawo.pl/zachorowali-na-covid-19-po-przyjeciu-szczepionki-zrodlo-infekcji-jest-nieznane/

———————————————————————-