11 Styczeń 2021

„Powstrzymajmy totalitaryzm Covid-19”. Protesty przeciwko obostrzeniom w Pradze

Fot. Pixabay

3 tys. osób protestowało w niedzielę w centrum Pragi przeciwko działaniom podejmowanym przez czeski rząd w związku z walką z tzw. pandemią koronawirusa.

Protest przebiegł nadzwyczaj spokojnie. Policja praktycznie nie interweniowała mimo, że zdecydowana większość uczestników nie miała założonych maseczek ani przyłbic, ani nie zachowywała dystansu. Główne hasło manifestujących brzmiało „Otwórzmy Czechy”. Uczestnicy protestu wzywali do dymisji rządu i skandowali: „Stop ukrytej tyranii”, „Powstrzymajmy totalitaryzm Covid-19” czy „Nie jesteśmy owcami”.

Przemawiający do zebranych na demonstracji, m.in. były prezydent republiki Vaclav Klaus podkreślali, że władze działają w sposób chaotyczny i nie mają żadnego pomysłu na przeciwdziałanie pandemii, jej skutków oraz tego wszystkiego, co przyniosły krajowi wprowadzone obostrzenia. Część z przemawiających wezwała zebranych, aby po 22 stycznia, jeśli obowiązujące restrykcje nie przestaną obowiązywać, do obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Pytany przez dziennikarzy o protest, premier Andrej Babisz powiedział, że na miejscu prezydenta Pragi Zdeńka Hrziba natychmiast rozwiązałby zgromadzenie. – Wszystkich protestujących wysłałbym jako wolontariuszy na oddziały covidowe, żeby zobaczyli, jak to wygląda – powiedział szef rządu. Z kolei władze Pragi zapowiedziały postępowanie administracyjne wobec organizatorów, którzy nie dotrzymali zobowiązań dotyczących liczby uczestników, których miało być zdecydowanie mniej.

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

Za: https://www.pch24.pl/powstrzymajmy-totalitaryzm-covid-19–protesty-przeciwko-obostrzeniom-w-pradze,81204,i.html

—————————————————–