11 Styczeń 2021

Górale z Podhala zapowiadają masowe otwieranie biznesów po 17 stycznia, nawet jeśli rząd nie zniesie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Inicjatorem akcji „Góralskie Veto” jest architekt z Kościeliska, Sebastian Pitoń. – Oświadczam, że nie zamierzam stosować się do żadnych tych bezprawnych rozporządzeń rządu, które niszczą nasze życie. Jak chcecie sobie zamykać hotele i wszystkie swoje biznesy, to sobie zamykajcie, ale od naszych Wam wara. Liberum veto! – powiedział Pitoń w filmie opublikowanym na YouTube 17 grudnia 2020.

Po wprowadzeniu zakazu wynajmu kwater na Sylwestra i w ferie hasło rzucone przez Pitonia zyskuje coraz większe poparcie wśród górali żyjących z turystyki. W piątek (8.01.2021) w pensjonacie na zakopiańskiej Pardałówce odbyło się spotkanie z prawnikami, którzy tłumaczyli góralom, jak mają bronić się przed sanepidem i policją. Zamiast zaplanowanych 150 osób, na spotkanie przyszło ponad 300, także spoza Podhala.

– Mamy przygotowaną ochronę prawną, konsultujemy się z kilkoma kancelariami adwokackimi, ponieważ chcemy zapewnić bezpieczeństwo przedsiębiorcom, którzy wchodzą w naszą akcję zataczającą coraz szersze kręgi. Przedsiębiorcy są tak zdeterminowani, bo zdają sobie sprawę, że nie przeżyją kolejnego miesiąca, w związku z tym nie mają wyjścia – wyjaśniał Pitoń w rozmowie z PAP.

W zamierzeniach organizatora akcja „Góralskei Veto” ma ośmielić przedsiębiorców z całej Polski. – Efektem synergii uda się uruchomić lawinę nie do zatrzymania, ponieważ rząd nie ma narzędzi terroru. Urzędnicy, policjanci jadą na tym samym wózku co my i zdają sobie sprawę, że podcinają gałąź, na której wszyscy siedzimy. Politycy też nie są po to, aby niszczyć Polskę i polskość. Chciałbym, aby Polska była jednym z tych państw, tych narodów, które się przeciwstawią destrukcji spowodowanej pandemią. Przedsiębiorcy boją się nie wirusa, lecz zniszczenia podstaw swojej materialnej egzystencji – zaznaczył Pitoń.

Źródło informacji: zakopane.naszemiasto.pl, PAP, YouTube

Cieszyńscy restauratorzy otworzyli lokal. Sanepid i policja ruszyły do walki z gastronomicznymi „przestępcami” [WIDEO]

Za: https://wprawo.pl/goralskie-veto-podhale-zapowiada-otwarcie-biznesow-pomimo-zakazu-rzadu-wideo/

——————————————–